Reklama

Wojewoda obniżył dotacje Domom Pomocy Społecznej w Wielkopolsce, ale zmienił decyzję? Jest stanowisko Biura Rzecznika Praw Obywatelskich

Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Guvo59/pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne. | fot. Guvo59/pixabay.com

Zarządzeniem Wojewody Wielkopolskiego z 30 maja 2023 r. zmieniono plan dotacji celowych na rok 2023 poprzez zmniejszenie dotacji przyznanych 27 domom pomocy społecznej w Wielkopolsce.

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się w tej sprawie do wojewody wielkopolskiego Michała Zielińskiego i podał przykład Domu Pomocy Społecznej w Broniszewicach (Dom Chłopaków) dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami, który miałby otrzymać zaledwie 2/3 rocznej dotacji. Według osób prowadzących placówkę uniemożliwiłoby to jej funkcjonowanie w okresie 4 miesięcy.

Z ustaleń Rzecznika wynika, że w następstwie między innymi debaty w mediach społecznościowych wojewoda poinformował o zmianie swojej decyzji. Wskazał, że przyspieszono decyzję o przekazaniu środków na dofinansowanie działalności Domu Chłopaków.

W ocenie Rzecznika z komunikatu wojewody nie wynika jednak, czy zmiana decyzji dotyczy również pozostałych DPS-ów, którym odebrano dotacje. Dlatego zastępca RPO Stanisław Trociuk prosi wojewodę o wyjaśnienia, zwłaszcza o przedstawienie przyczyn i okoliczności odebrania przyznanych wcześniej środków oraz wskazanie, jak planowane jest wsparcie finansowe DPS-om dla zapewnienia nieprzerwanego zaspokojenia potrzeb mieszkańców placówek - informuje Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
5.00 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro