Reklama

Od soboty tramwaje nie dojadą na pętlę Górczyn, zmiany też dla kierowców. Pasażerowie już skarżą się na komunikację zastępczą

fot. MPK Poznań
fot. MPK Poznań

Rusza remont torowiska na Głogowskiej.

Jak wyjaśnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, torowisko na odcinku pomiędzy Hetmańską i Ściegiennego nie było gruntownie remontowane od 20 lat. - Z uwagi na stan infrastruktury konieczna jest wymiana nawierzchni tramwajowej oraz drogowej w torowisku - podaje. - W pierwszej kolejności przeprowadzona zostanie rozbiórka kostki betonowej w torowisku i nawierzchni torowej, a następnie prace obejmą kompleksowy montaż toru. W torowisku odtworzona zostanie nawierzchnia betonowa. Na przystankach Krauthofera (w obu kierunkach) oraz Sielska (w stronę centrum) zamontowane zostaną krawędzie peronowe przewidziane do ruchu zarówno tramwajów, jak i autobusów. Równolegle wykonywane będą prace w zakresie m.in. wymiany napędów zwrotnic najazdowych wraz z układem sterowania i ogrzewania zwrotnic - dodaje.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Z utrudnieniami muszą się liczyć nie tylko pasażerowie tramwajów, ale też kierowcy. - Podczas pierwszego etapu niemożliwy będzie przejazd przez Głogowską ulicami Krauthofera i Palacza, nastąpi również zwężenie jezdni ulicy Głogowskiej (na odcinku od tego skrzyżowania do ulicy Hetmańskiej). Kierowcy proszeni są o zachowanie ostrożności i stosowanie się do oznakowania.

Co z tramwajami? Zarząd Transportu Miejskiego informuje, że 8 i 14 ze względu na remont będą musiały jeździć objazdem. "Ósemka" z węzła Most Dworcowy pojedzie przez most Królowej Jadwigi i ulice Zamenhofa i Hetmańską do Unii Lubelskiej, a "czternastka" z trasy PST pojedzie "górą" przez most Teatralny, rondo Kaponiera, most Dworcowy i Głogowską do przystanku Głogowska/Hetmańska, a następnie ulicami Hetmańską i 28 Czerwca 1956 r. skieruje się na Dębiec. Linia nr 5 zostanie zawieszona, a linia 11 pozostanie na swojej trasie.

Spore emocje jeszcze przed rozpoczęciem remontu wywołuje komunikacja zastępcza, jaką zaplanowano na ulicy Głogowskiej. ZTM podał, że będzie tu kursować autobus za tramwaj T5. - W pierwszym etapie prac będzie możliwy ruch na ulicy Głogowskiej, dlatego autobus T5 będzie kursował z Górczyna do centrum przez Głogowską i Roosevelta. W momencie rozpoczęcia drugiego etapu prac, podczas którego nie będzie możliwości przejazdu autobusu ulicą Głogowską linia T5 zostanie poprowadzona z Górczyna ulicami: Zgoda, Ściegiennego, Arciszewskiego, Hetmańską i następnie Głogowską oraz Roosevelta do Kaponiery. O terminie rozpoczęcia drugiego etapu prac będziemy informować w odrębnym komunikacie - wyjaśnił ZTM.

W tej sprawie napisał do nas Czytelnik. - Proszę o zajęcie się tematem planowanego rozkładu linii autobusowej T5, która ma jechać z Kaponiery na Górczyn podczas remontu torowiska na Głogowskiej. Rozkład dostępny na stronie MPK wskazuje, że ten autobus będzie jeździł co... 15 minut w dni robocze i co 20 minut w weekendy! Przecież to jest jakiś okropny żart! Ten autobus ma przecież zastąpić 3 linie tramwajowe, które aktualnie jadą na Górczyn (5, 8, 14)! Aktualnie tramwaj na Górczyn podjeżdża co kilka minut biorąc pod uwagę te 3 linie, a w czasie remontu będzie to jeden autobus (który pewnie będzie miał mniejszą pojemność niż 1 tramwaj) co 15 minut! Znowu szykuje się armagedon komunikacyjny. W ostatnich latach już było kilka remontów na Głogowskiej i za każdy razem były cyrki z autobusem za tramwaj. Wychodzi na to, że przewoźnik kompletnie nie uczy się na błędach. Znowu chcą nam zafundować spartańskie warunki w środku lata. Proszę o zainterweniowanie zanim ta kuriozalna sytuacja wejdzie w życie - tłumaczy.

Zawsze w takich sytuacjach ZTM zapewnia, że będzie monitorować sytuację i jeśli będzie taka konieczność - wprowadzi zmiany w kursowaniu pojazdów.

Prace na Głogowskiej mają trwać do końca wakacji.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro