Reklama
Reklama

Biblioteka Raczyńskich chce sprzedać podpoznański pałac. Z pozyskanych pieniędzy mają powstać nowe filie

fot. Grzegorz Dembiński / poznan.pl
fot. Grzegorz Dembiński / poznan.pl

Pałac w Sapowicach niedaleko Strykowa ma iść pod młotek.

Jak informuje Biuletyn Miejski, stosowny projekt uchwały trafił już do Rady Miasta, a radni z Komisji Kultury i Nauki zaopiniowali go pozytywnie. Do likwidacji oddziału w Sapowicach miałoby dojść 1 marca 2024 roku.

Biblioteka Raczyńskich od 1984 roku zajmuje obiekt położony nad jeziorem w Sapowicach Od 1992 roku ma prawo do użytkowania wieczystego gruntu, na którym stoi obiekt. Kiedyś pałac był przede wszystkim ośrodkiem wypoczynkowo-szkoleniowym dla pracowników biblioteki, ale znajdowały się w nim także magazyn książek oraz filia Biblioteki Publicznej w Stęszewie. - W latach 80. XX w. przyjęto założenie, iż miejsce to ma służyć również jako punkt ewakuacji cennych zbiorów Biblioteki Raczyńskich w czasie konfliktu zbrojnego - podaje Biuletyn Miejski.

Dwa lata temu pałac przestał funkcjonować jako oddział Biblioteki Raczyńskich, bo zabrano z niego wszystkie książki. Obiekt nie spełnia bowiem wymagań związanych z zapewnieniem im bezpieczeństwa. Nie działa tu też filia biblioteki ze Stęszewa. Nie ma tam też szkoleń, ośrodek nie jest wykorzystywany jako wypoczynkowy.

Dlaczego instytucja chce sprzedać obiekt? Bo utrzymywanie go jest bezzasadne. Rocznie na utrzymanie trzeba przeznaczyć około 300 tysięcy złotych. Wznowienie tu działalności noclegowej oznaczałoby konieczność zatrudnienia pracowników, ale co ważniejsze - przeprowadzenia kosztownego remontu. Kolejna sprawa to fakt, że biblioteka z założenia nie zajmuje się prowadzeniem działalności rekreacyjnej. Nie ma więc podstaw prawnych dla takiej działalności.

- Biblioteka Raczyńskich zamierza sprzedać nieruchomość wraz z pałacem, a pozyskane środki przeznaczyć na zorganizowanie i wyposażenie nowych filii, które zlokalizowane zostaną w tych rejonach miasta, gdzie Biblioteka Raczyńskich nie ma obecnie filii i gdzie z uwagi na rozwój osiedli mieszkaniowych występuje zauważalny popyt na usługi biblioteczne. Część środków mogłaby zostać również przeznaczona na modernizację kamienic przy ul. Wronieckiej 14 i 15 oraz przekształcenie ich w nowoczesne i atrakcyjne Muzeum J. I. Kraszewskiego oraz Dom Literatury. Kamienice pozostają w zarządzie Biblioteki Raczyńskich, ale wymagają gruntownego remontu i przystosowania do obecnych przepisów z zakresu ochrony pożarowej oraz dostępności architektonicznej - wyjaśnia Biuletyn Miejski.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Niebezpieczna pogoda w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
25℃
14℃
Poziom opadów:
0.6 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
9.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro