Reklama
Reklama

Darmowe autostrady i zakaz wyprzedzania dla ciężarówek już od 1 lipca. Wystarczy podpis prezydenta

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

W środę senatorowie przyjęli projekt ustawy w tej sprawie.

Wszystko wskazuje na to, że już od początku lipca kierowcy samochodów o masie do 3,5 tony i motocykli nie będą płacić za przejazd państwowymi autostradami. Są to dwa odcinki - A4 Wrocław - Sośnica (obecny koszt przejazdu to 16,2 zł) oraz A2 Stryków - Konin (koszt przejazdu to 9,99 zł). W przypadku A2 chodzi o fragment przebiegający częściowo przez Wielkopolskę.

W środę sprawą zajmował się Senat i przyjął projekt ustawy bez poprawek. Wystarczy, że ustawę podpiszę prezydent i przepisy będą mogły wejść w życie już od 1 lipca.

Ale zniesienie odpłatności za autostrady nie jest jedyną zmianą zawartą w ustawie. Zapisano w niej także zakaz wyprzedzania się ciężarówek na trasach szybkiego ruchu i autostradach. Jak poinformowano już w maju, przynajmniej jeden pas ruchu na trasach nie będzie mógł być wykorzystywany przez ciężarówki. Jeśli więc autostrada ma trzy pasy ruchu - na dwóch będą mogły poruszać się ciężarówki (tak jest np. na autostradowej obwodnicy Poznania). Jeśli natomiast trasa ma po dwa pasy ruchu w każdą stronę, ciężarówki pojadą tylko jednym z nich. Jedyną sytuacją, w której dopuszczalne będzie wyprzedzanie, ma być duża różnica prędkości pomiędzy ciężarówkami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
0℃
Poziom opadów:
5.3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
34.08 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro