Reklama

Smród, śnięte ryby i martwe szczury w Parku Sołackim

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

O tej sprawie od weekendu informują nas Czytelnicy.

Już w niedzielę pisaliśmy na epoznan.pl o śniętych rybach w stawie na terenie Parku Sołackiego. Zgłosiliśmy to w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska, w którym przyznano, że nikt wcześniej nie zgłosił problemu.

Ale od zgłoszenia minęło kilka dni, a do nas wciąż płyną informacje już nie tylko o śniętych rybach, ale też martwych szczurach pływających w stawie i leżących na jego brzegu, a także o fetorze wyczuwalnym w parku. Zapytaliśmy o tę sprawę w Urzędzie Miasta.

- Wydział Klimatu i Środowiska UMP prowadzi w Parku Sołackim na stawach prace utrzymaniowe, w tym corocznie na stawie nr 1 wycinkę trzciny oraz w razie potrzeby odmulanie tych stawów. Obecnie wydział prowadzi rozpoznanie okoliczności śnięcia ryb w stawach. Prawdopodobnie spowodowane jest ono niewystarczającą ilością tlenu rozpuszczonego w wodzie (tj. przyduchą letnią). Mały dopływ wód w maju i czerwcu, podwyższona temperatura, brak opadów oraz płytki zbiornik w dużej mierze przyczyniają się do powstawania tego zjawiska. Dodatkowo powstawaniu procesów gnilnych w wodach i eutrofizacji wód może sprzyjać dokarmiane ptactwa wodnego przez mieszkańców - wyjaśnia Izabela Dutkowiak, zastępczyni dyrektora Wydziału Klimatu i Środowiska UMP. - Wydział Klimatu i Środowiska zajął się już tym tematem i prowadzi wstępne postępowanie wyjaśniające. Jest prowadzona przez pracowników wydziału wizja na miejscu zdarzenia, po której zostaną podjęte odpowiednie kroki w tej sprawie - zapewnia.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
6.88 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro