Reklama
Reklama

Kolorowa parada łodzi i tratw popłynie Wartą. Są szczegóły

archiwum | fot. Krzysztof S.
archiwum | fot. Krzysztof S.

Na najbliższy piątek szykuje się sporo atrakcji.

"Parada Sobótkowa od początku cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców. Cieszę się, że po latach przerwy możemy ponownie wspólnie świętować letnie przesilenie nad Wartą" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Główną atrakcją będzie kolorowa parada łodzi i tratw, która popłynie rzeką od plaży Rataje do Starego Portu. Wezmą w niej udział przedstawiciele poznańskich osiedli. Załogi popłyną na tratwach z instalacjami, które nawiązują do historii i symboli danego fyrtla oraz banderami przygotowanym przez mieszkańców. Tegoroczna Parada Sobótkowa zainauguruje Fyrtle Festiwal 2023.

"Uroczyste otwarcie parady odbędzie się na plaży Rataje. Rozpocznie się od wyplatania wianków, koncertu Chóru Alla Fine, rytuału ognia oraz pokazu Klubu Kajakowego Panta Rei. W Starym Porcie na mieszkańców i turystów czekać będzie koncert zespołu Balsam i balfolkowa potańcówka. Kulminacyjnym punktem parady będzie spektakl Teatru Ognia "Locomotora", który objawi potęgę żywiołu - symbolu Nocy Świętojańskiej. Występ będzie można zobaczy na nabrzeżu przy moście Rocha" - zapowiadają miejscy urzędnicy i podkreślają, że wydarzenia związane z obchodami Nocy Świętojańskiej mają w Poznaniu długą tradycję. Pierwsze Wianki w stolicy Wielkopolski zorganizowała polska młodzież 23 czerwca 1872 roku nad brzegiem Warty za Bramą Szelągowską.

Inicjatorką wydarzenia jest Katarzyna Wala, Stowarzyszenie Mobilny Dom Kultury Wilczak. A organizatorami są Miasto Poznań oraz Stowarzyszenie Klub Kajakowy "Panta Rei".

Program
PLAŻA RATAJE
godz. 19:00
- Występ chóru "Alle Fine" pod dyrekcją Laury Stieler i Dominiki Nakielnej
- Poznaj poznańskie Fyrtle - prezentacja instalacji i proporców
- Wyplatanie wianków
- Rytuał ognia - Teatr Ognia "Locomotora"
- Otwarcie parady - Pokaz Klub Kajakowy "Panta Rei"
godz. 20:15
- Start parady
STARY PORT
godz. 21:00
- Koncert zespołu "Balsam" z balfolkową potańcówką
Ewa de Mezer, Michał Zajączkowski-de Mezer, Jakub Szczygieł
NABRZEŻE WARTY/MOST ROCHA
godz. 22:30
- Teatr Ognia "Locomotora".

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Żar do piątku poleje się z nieba. Ostrzeżenie obowiązuje już w 28 powiatach naszego regionu!
29℃
16℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
7.15 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro