Reklama
Reklama

Tajemnicza choroba zabija koty w całej Polsce. Jest apel o "niezwykłą ostrożność"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Werzk Luuuuuuu / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Werzk Luuuuuuu / unsplash.com

Niestety, ale pierwsze przypadki odnotowano już także w Poznaniu.

Informacje na temat tajemniczej choroby pojawiają się w sieci. - Od kilku dni na terenie Polski odnotowano kilkanaście przypadków zachorowań u kotów, z objawami neurologiczno-oddechowymi - podały SpecVet - Specjalistyczne Przychodnie Weterynaryjne na Facebooku. - Objawy chorobowe takie jak: hiperglikemia, otępienie, sztywność kończyn, duszność, anizokoria, źrenice niereagujące na światło, drgawki, ataki padaczkowe, spadek saturacji, hipokaliemia i podniesione parametry AST i CK z krwi powinny być pilnie skonsultowane z lekarzem weterynarii. W związku z zagrożeniem, jakie niesie za sobą ta choroba, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności. Nie wychodzić z kotami na spacery, ograniczyć kontakt z surowym mięsem wieprzowym, drobiowym, nie dopuszczać do kontaktu z dzikimi ptakami. Obecnie żadne zastosowane leczenie nie przynosi rezultatu. Jest duża śmiertelność, a chorują zarówno zwierzęta młode i zdrowe jak i stare czy chore - dodały.

Są doniesienia o pierwszych przypadkach w Poznaniu. Fundacja Animalia przyznaje, że dostała informacje od współpracujących z nią weterynarzy i wynika z nich, że w Poznaniu na tę chorobę zapadły co najmniej 4 koty leczone w 3 gabinetach. - Czekamy na oficjalne komunikaty ze strony organów do tego powołanych. Podobne ostrzeżenia pojawiają się w innych miastach. Bardzo prosimy o zachowanie niezwykłej ostrożności - apeluje fundacja do mieszkańców.

Jak podkreśla Animalia, "sianie paniki" nie jest wskazane, ale należy zabezpieczyć swoje koty. - Każdy, kto wypuszcza koty na zewnątrz proszony jest o natychmiastowe zaprzestanie oraz o niewychodzenie z kotami na spacery dopóki sytuacja się nie wyjaśni. Wracając do domu powinniśmy koniecznie zdjąć buty i zabezpieczyć je w miejscu, do którego koty nie mają dostępu. To samo dotyczy ubrań. Znaleźliśmy też informacje o tym, żeby buty zdezynfekować. Psom, które wyprowadzamy też warto wyczyścić łapy - tylko specjalnymi środkami przeznaczonymi dla zwierząt! Prosi się również o niepodawanie zwierzakom surowego mięsa. To tylko sugestia, póki nieznana jest droga przenoszenia i nie wiadomo co się dokładnie dzieje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
3℃
Poziom opadów:
9.9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
12.83 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro