Reklama
Reklama

Pod Poznaniem trwa budowa linii najwyższych napięć. Będą utrudnienia na A2 na czas naciągania przewodów nad trasą

fot. PSE
fot. PSE

Prace są prowadzone w rejonie Dopiewa.

Jak informuję Polskie sieci Elektroenergetyczne, roboty nad A2 ruszą 23 czerwca i potrwają do 26 czerwca. To inwestycja polegająca na budowie linii elektroenergetycznej 400 kV Baczyna - Plewiska. Kierowcy muszą się liczy utrudnieniami na A2. - Prace prowadzone będą w miejscu przecięcia linii z ww. drogą w okolicy Dopiewa, autostrada A2 (km 148+730 - 148-999). Zmiana organizacji ruchu polegać będzie na zabezpieczeniu drogi przez ustawienie 4 podnośników koszowych na zewnętrznych pasach ruchu. Pasy te oraz pasy awaryjne będą wyłączone z użytkowania. Ruch będzie odbywać się jednym pasem ruchu o szerokości 3,50 m - podają PSE. Nad drogą prowadzone będą naciągi przewodów fazowych.

Podobne prace prowadzono na początku maja nad trasą S11 w okolicy Głuchowa / Plewisk. Po okolicach Dopiewa przyjdzie czas na rejon Buku - ponownie wystąpią utrudnienia na autostradzie.

Jak wyjaśnia inwestor, w ramach budowy linii 400 kV postawiono już 322 konstrukcje słupowe z 346. - Montaż prowadzony jest obecnie na kilkunastu kolejnych stanowiskach. Przez cały czas kontynuowane są również prace związane z wieszaniem łańcuchów izolatorów (zawieszono na 284 konstrukcjach), przewodów fazowych (dotychczas zamontowano przewody na odcinku ponad 88 km) i przewodów OPGW (zrealizowano na odcinku ponad 61 km) - podają PSE.

Czym jest linia Baczyna - Plewiska? To nowa linia elektroenergetyczna, która ma zapewnić poprawę warunków wyprowadzenia mocy z odnawialnych źródeł energii położonych na północy Polski i Elektrowni Dolna Odra. Dodatkowo linia ma zapewnić niezawodne pokrycie rosnącego zapotrzebowania na moc w północnej i zachodniej części kraju.

Jak zauważa PSE, inwestycja to także wpływy z tytułu podatku płaconego przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - Wyniosą one około 2% wartości linii elektroenergetycznej na obszarze danej gminy. Im dłuższy fragment linii przebiega przez gminę, tym kwota podatku jest wyższa. Właściciele, przez których działki będzie przebiegać linia, otrzymają z tego tytułu stosowne wynagrodzenia i odszkodowanie za ustanowienie tzw. służebności przesyłu. Kwota wynagrodzenia i odszkodowania, jaka oferowana będzie właścicielowi, zostanie oszacowana na podstawie operatów wykonanych przez rzeczoznawców majątkowych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-5℃
Poziom opadów:
0.4 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
29.35 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro