Reklama

Będą nowe pociągi dla Wielkopolski. POLREGIO planuje ogromne zakupy

Tak mogą wyglądać nowe składy | fot. POLREGIO
Tak mogą wyglądać nowe składy | fot. POLREGIO

Przewoźnik chce zakupić w sumie blisko 100 nowych Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych dla wszystkich województw, po których kursują jego składy.

POLREGIO poinformował, że właśnie złożył 10 wniosków do Centrum Unijnych Projektów Transportowych o współfinansowanie zakupu 98 EZT. Wartość projektów to ponad 3 miliardy złotych. - To największy projekt inwestycyjny w ciągu ponad 20 lat istnienia spółki. Dzięki udanej restrukturyzacji możemy przyspieszyć inwestycje, które znacząco wspomogą komfort podróży dla blisko 100 milionów pasażerów w całej Polsce. To również gwarancja utrzymania i zwiększenia pracy eksploatacyjnej oraz miejsc pracy. Jest to efekt wielomiesięcznych wysiłków pracowników Polregio, za który bardzo dziękuję całemu zespołowi - mówi Adam Pawlik, prezes zarządu Polregio S.A.

Pojazdy mają być zamawiane w wersji krótkiej (do 160 miejsc siedzących) i długiej (ponad 210 miejsc siedzących). Mają jechać z prędkością do 160 km/h, dzięki czemu tam, gdzie będzie to możliwe, skróci się czas podróży. Wszystkie nowe pociągi będą wyposażone w klimatyzacje, wi-fi oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej. - Układ wnętrza zostanie przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnością - pojazdy będą niskopodłogowe, jednoprzestrzenne wraz z pochylnią lub automatyczną windą. Jedna z dwóch toalet będzie również przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością, znajdzie się w niej też miejsce do przewijania niemowląt - wyjaśnia przewoźnik.

Zanim złożono wnioski w CUPT, podpisano umowy z czterema producentami taboru - to FPS H.Cegielski z Poznania, a także Newag, Pesa i Stadler Polska. - Po rozstrzygnięciu konkursu przez CUPT, Polregio ogłosi aukcje elektroniczna, a następnie podpisze umowę lub umowy wykonawcze. Nowe EZT-y beda sukcesywnie pojawiać się od 2026 roku we wszystkich województwach, z którymi Polregio ma podpisane umowy wieloletnie.

Ale to nie koniec wielkich zakupów przewoźnika. Już zapowiada, że do 2030 roku chce kupić w sumie 200 nowych EZT-ów wartych 7 miliardów złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.21 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro