Reklama
Reklama

Młodzi artyści z Poznania wyróżnieni. Dostali stypendia

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

W tym roku otrzymało je 10 przedstawicieli muzyki, sztuk wizualnych i teatru.

Ceremonia ogłoszenia tegorocznego werdyktu Kapituły Nagrody Artystycznej i wręczenia okolicznościowych dyplomów odbyła się we wtorek, 13 czerwca w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Stypendyści odebrali wyróżnienia z rąk Grzegorza Ganowicza, przewodniczącego rady miasta, Jędrzeja Solarskiego, zastępcy prezydenta Poznania, Grzegorza Jury przewodniczącego Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania oraz prof. Waldemara Kuligowskiego, przewodniczącego kapituły.

"Jako rada miasta pilnujemy tego, żeby nagroda i stypendium doceniły najlepszych, dlatego też staramy się żeby nie było ich zbyt wiele, żebyście traktowali to jako wyróżnienie do tego grona najlepszych" - mówił Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta. "Od jakiegoś czasu przestałem mówić, że jest to stypendium, tylko bardziej mała nagroda artystyczna, bo jest to uhonorowanie dorobku, który już macie. Nie zamyka to drogi do pracy i osiągnięcia kolejnego sukcesu - nagrody artystycznej. Pierwszy etap za wami, zachęcam do dalszego rozwoju" - dodaje.

"Dzięki wam nasze miasto staje się lepsze, fajniejsze, milsze do zamieszkania. Bardzo się cieszę, że macie pasje i dzielicie się nimi z innymi ludźmi. To jest niezwykle istotne, żeby Poznań rozwijał się również w sferze kulturalnej" - podkreślał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. "Żeby osiągnąć sukces, trzeba włożyć mnóstwo wysiłku, poświęcenia i pracy, dlatego bardzo serdecznie wam gratuluję" - dodał.

Jak przekazują przedstawiciele magistratu, decyzją Rady Miasta Poznania od 2021 roku pula na stypendia dla młodych twórców została podwojona i wynosi 120 000 złotych. Każda z osób uhonorowanych stypendium w tym roku otrzyma zatem 12 000 złotych. Oto ich nazwiska:

Michał Drozda (muzyka) - za talent, pracowitość i konsekwencję w tworzeniu nieoczywistych utworów w rolach gitarzysty, kompozytora i producenta.

Julia Hazuka (sztuki wizualne - film animowany) - w uznaniu dla wyraźnego własnego stylu, ponadprzeciętnych umiejętności warsztatowych (zarówno graficznych, jak i narracyjnych) oraz za fantastyczne poczucie humoru obecne w realizacjach filmowych kandydatki.

Marta Kaca (muzyka) - za interdyscyplinarne działania kuratorskie, artystyczne, edukacyjne i animacyjne.

Nikodem Kluczyński (muzyka) - za bogaty dorobek artystyczny oraz liczne nagrody na konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych.

Krzysztof Mętel (sztuki wizualne) - za godną uwagi twórczość malarską oraz opiekę nad galerią Pani Domu.

Michał Obrębski - za bogate i różnorodne osiągnięcia kompozytorskie, animacyjne oraz popularyzatorskie, służące zarówno edukacji muzycznej, jak i lokalnej społeczności skupionej wokół Domu Tramwajarza.

Milena Pioruńska (muzyka) - za talent, aktywność i konsekwencję w pracy, wybitne osiągnięcia i już - mimo młodego wieku - imponujący dorobek artystyczny.

Michał Sikorski (teatr i film) - za szczególne osiągnięcia aktorskie, w tym nagrodę za Debiut na 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a także za wyróżniająca się osobowość sceniczną, prezentowaną na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu.

Jacek Szygenda (muzyka) - za swobodę, pomysłowość i ironię, z jaką portretuje postpandemiczny świat w ramach konwencji hiphopowej.

Barbara Żołnierczyk (muzyka) - za bogaty dorobek artystyczny i wybitne osiągnięcia konkursowe.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
5℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
20.50 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro