Reklama
Reklama

Motorniczy i kierowca autobusu od teraz jak policjanci. Zostali funkcjonariuszami publicznymi

zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK
zdjęcie ilustracyjne | fot. MPK

A to oznacza, że atak na nich będzie odbierany tak samo jak atak na policjanta.

- Jak zauważa nasz Czytelnik Michał, który jest też kierowcą w MPK Poznań, objęcie statusem funkcjonariusza publicznego kierowców i motorniczych komunikacji miejskiej to bardzo istotna sprawa zapewniająca im bezpieczeństwo.

Zmiany w przepisach weszły w życie w ostatni piątek, 9 czerwca. - Według nowych przepisów - pracownicy transportu zbiorowego otrzymali status funkcjonariuszy publicznych, co zasadniczo wpłynie na ich poczucie bezpieczeństwa. Dzięki nowym przepisom każda osoba, która dopuści się agresji słownej lub fizycznej wobec pracowników komunikacji zbiorowej, będzie odpowiadać, jak w przypadku ataku na policjanta. Oznacza to, że prokuratura będzie zmuszona zareagować od razu - z mocy prawa - bez konieczności składania oskarżenia prywatnego - podkreśla miejski przewoźnik.

Przypomnijmy, że w przeszłości dochodziło w naszym mieście do ataków na pracowników MPK. Do brutalnego ataku, o którym pisały media w całej Polsce, doszło w autobusie na Naramowicach jesienią 2021 roku. Kierowca autobusu, pan Tadeusz, stanął w obronie jednego z pasażerów i sam został pobity. Pisaliśmy o tym wielokrotnie. Kierowca doznał poważnych obrażeń - m.in. miał złamany nos i pęknięte kości oczodołów. Sprawców szybko ustalono. Stanęli przed sądem.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
6.60 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro