Reklama
Reklama

Studenci muszą się wyprowadzić, a w Jowicie wciąż działa hotel. "Mieszkanie tu jest niebezpieczne?"

fot. Łukasz Kędziora
fot. Łukasz Kędziora

Na razie nie wiadomo, jak długo będą tu przyjmowani goście hotelowi.

O decyzji poinformowała na początku kwietnia rektor UAM Poznań prof. Bogumiła Kaniewska. Zaznaczyła, że decyzja została podjęta mimo petycji studentów, którzy apelowali, by budynek nadal funkcjonował. "Doceniam symboliczną wartość tego budynku, w pełni rozumiem także argumenty studentów i zdaję sobie sprawę z problemów wynikających z niedostatecznej liczby miejsc w akademikach naszej uczelni - niestety, nie mogę przychylić się do tej prośby"- przekazała rektorka.

Rektorka UAM przedstawia argumenty, które stoją za podjęciem tej decyzji: niejasną sytuację prawną gruntów, a także wysokie koszty generalnego remontu. Dlatego budynek ma zostać wystawiony na sprzedaż.

Jak już informowaliśmy z decyzją nie zgadzają się studenci. Już w kwietniu spotkali się z rektorką domagając się pokazania ekspertyz. Jak właśnie informuje "Gazeta Wyborcza", studentom nie podoba się, że muszą się wyprowadzić tymczasem w budynku wciąż działa hotel. Doba w jednym z pokoi kosztuje 130 złotych "Pokoje hotelowe mają być dalej dostępne. Jak to możliwe, że my musimy się wyprowadzić, bo mieszkanie tu jest niebezpieczne, ale hotel może działać? Podobno na hotel mają być udostępnione aż cztery piętra -" mówi, cytowana przez "Wyborczą" jedna z mieszkanek.

Dziennikarze zapytali UAM. "To nieprawda. UAM nie planuje przeznaczenia miejsc opuszczonych przez studentów na działalność hotelową. Część hotelowa DS Jowita funkcjonuje i będzie funkcjonować bez zmian w stosunku do tego, co było dotychczas. To 36 pokoi, 49 miejsc noclegowych, zajmujących łącznie 1,5 najniższych kondygnacji"- mówi w rozmowie z gazetą Małgorzata Rybczyńska, rzeczniczka UAM. "Dalsze pogorszenie stanu technicznego budynku będzie skutkować natychmiastowym wyłączeniem całego obiektu. Przeglądy techniczne są aktualnie wykonywane z większą częstotliwością" - dodaje.

Na razie nie wiadomo, jak długo hotel będzie czynny. Wiadomo natomiast, że dla studentów przygotowywany jest nowy akademik na Morasku -Meteor.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
16.07 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro