Reklama

Tu przeniosą kostkę z pl. Kolgiackiego. Tak będzie wyglądać ulica po metamorfozie!

Wizualizacja | fot. ZDM Poznań
Wizualizacja | fot. ZDM Poznań

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace na ulicy Słowackiego na odcinku od ul. Kraszewskiego do Wawrzyniaka.

Mieszkańcy korzystający z ul. Słowackiego już wkrótce zyskają nowe chodniki, wyremontowaną jezdnię i więcej zieleni. Zmieni się sposób parkowania, a obszar przed budynkiem szkoły podstawowej stanie się wyniesionym placem, o klinkierowej nawierzchni. "Metamorfoza, jaką przejdzie ul. Słowackiego na odcinku od ul. Kraszewskiego do Wawrzyniaka to owoc współpracy Zarządu Dróg Miejskich, Rady Osiedla Jeżyce, SP nr 36 im. mjr. Henryka Sucharskiego i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Dzięki wspólnemu wysiłkowi już wkrótce oblicze zachodniego fragmentu ul. Słowackiego zmieni się nie do poznania" - podkreśla Agata Kaniewska, rzecznik ZDM.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

"Pod koniec 2021 roku, z inicjatywy Rady Osiedla Jeżyce, zapytaliśmy uczniów SP nr 36 jak wyobrażają sobie ul. Słowackiego po remoncie"- mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca Prezydenta Miasta Poznania. "W końcu to oni są najczęstszymi użytkownikami tej ulicy. W efekcie powstało kilkanaście prac plastycznych, prezentujących ulicę pełną zieleni, małej architektury i kolorowych gier wymalowanych na chodnikach. Propozycje dzieci stały się inspiracją dla projektantów i architektów odpowiedzialnych za przygotowanie projektu remontu ul. Słowackiego" - dodaje.

W marcu 2022 roku w SP nr 36 odbyły się warsztaty projektowe, w których brali udział uczniowie klas 4-6. "Najstarsi tworzyli wizję wymarzonej ulicy z użyciem profesjonalnego programu komputerowego przy wsparciu architektów z SARP" - mówi Piotr Libicki, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich. "Uczniowie z klasy piątej budowali kartonowo - rysunkową makietę ulicy, a czwartoklasiści mieli za zadanie zbudować ul. Słowackiego z klocków LEGO (przy wsparciu Mateusza Wawrowskiego, znanego w Poznaniu konstruktora LEGO). Nad całością czuwali przedstawiciele ZDM, Miejskiego Inżyniera Ruchu i Miejskiego Konserwatora Zabytków. Makiety i projekty powstałe w wyniku warsztatów wzięliśmy pod uwagę przy opracowaniu docelowych zmian na ul. Słowackiego" - dodaje.

Wyremontowany odcinek ulicy będzie miał nową nawierzchnię na jezdni i chodnikach. Przed budynkiem SP nr 36 powstanie wyniesienie. Teren przed szkołą (zarówno na chodniku jak i jezdni) wykonany będzie z kostki klinkierowej zdemontowanej z pl. Kolegiackiego. "Pojawią się na nim kolorowe grafiki i drewniane meble miejskie, zbudowane w ramach organizowanych siłami SARP międzynarodowych warsztatów Mood for Wood. Parkowanie zostanie usunięte z chodników i będzie zlokalizowane równolegle po obu stronach jezdni. Plac przed szkołą objęty będzie strefą zamieszkania. Dopełnieniem zmian na ul. Słowackiego będzie nowa roślinność, zarówno w formie drzew, jak i zieleni niskiej, która pojawi się na chodnikach w miejscach zajmowanych dotąd przez parkujące auta"- zapowiada Kaniewska.

"Rada Osiedla była inicjatorem modernizacji ul. Słowackiego i od początku uczestniczyła w procesie wypracowania zmian, które już niebawem zajdą na ul. Słowackiego" - mówi Helena Zadumińska z Rady Osiedla Jeżyce. "Jesteśmy przekonani, że dzięki nim wszyscy użytkownicy tej ulicy, a zwłaszcza uczniowie, zyskają spokojną, przyjazną i zieloną przestrzeń, którą będzie się chciało odwiedzać, a na co dzień .....chodzić do szkoły" - dodaje.

Jak poinformowano, remont będzie finansowany m.in. z wpływów ze Strefy Płatnego Parkowania oraz poprawki budżetowej radnego Łukasza Mikuły.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.12 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro