Reklama

II etap budowy trasy na Naramowice. Czy wytną kasztany?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alicja z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alicja z Pixabay

Chodzi o aleję drzew na ulicy Grochowe Łąki.

O plany w związku z inwestycją zapytał Poznańskie Inwestycje miejskie zaniepokojony losem drzew poznaniak.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Jak odpowiada spółka, obecnie przygotowywana jest dokumentacja przedprojektowa dla realizacji II etapu tramwaju na Naramowice, która obejmie budowę nowego odcinka trasy od pętli Wilczak, przez ul. Szelągowską i Garbary, do skrzyżowania z ul Estkowskiego i dalej do placu Wielkopolskiego. Spółka podkreśla, że na razie nie przewiduje wycinki alei kasztanów na ulicy Grochowe Łąki. Jednak ostateczne decyzje dopiero zapadną.

"Od roku 2021, w którym zakończyły się prace nad koncepcją inwestycji, zmianie uległy założenia ochrony zieleni i obecnie - w związku z planowanym przetargiem - prowadzone są działania weryfikujące wcześniejsze ustalenia. Ostateczna liczba drzew przeznaczonych do usunięcia nie została jeszcze określona. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie dokłada starań, by liczba ta była jak najmniejsza. Ostateczny zakres koniecznych wycinek będzie znany w późniejszym etapie prac projektowych." - informuje Maja Chłopocka-Nowak z Poznańskich Inwestycji Miejskiej z

"Tam, gdzie to możliwe, drzewa zostaną zachowane. Należy tu mieć na uwadze m.in. przebieg sieci uzbrojenia terenu czy też geometrię układu komunikacyjnego. Już na wcześniejszym etapie prac przedprojektowych odrzucony został wariant poprowadzenia trasy wschodnią stroną ul. Szelągowskiej - m. in. z uwagi na większą liczbę drzew do wycinki. Zrezygnowano też z drogi serwisowej na odcinku od ul. Winogrady do ul. Słowiańskiej, co ochroniło około 100 drzew" - wyjaśnia.

"Na etapie opracowywania kompletnego projektu (co będzie obowiązkiem wybranego w planowanym postępowaniu przetargowym Generalnego Wykonawcy w trybie "zaprojektuj i buduj") przeprowadzona zostanie finalna i kompleksowa analiza pod kątem zachowania jak największej liczby drzew. Oczywiście przewidziane są nasadzenia kompensacyjne, których skala zostanie doprecyzowana w dokumentacji projektowej" - dodaje.

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podkreśla, że planowana przez nią inwestycja nie jest jedyną, która będzie realizowana w tym rejonie i przypomina, że planowana jest rewitalizacja przylegających do ul. Grochowe Łąki terenów Starej Rzeźni.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
8.19 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro