Reklama
Reklama

Tłumy ludzi i pożary. Jest apel do wypoczywających nad Wartą!

fot. Łukasz Kędziora
fot. Łukasz Kędziora

Zdarza się, że poznaniacy i turyści wypoczywający nad Wartą wrzucają gorące odpady do pojemników, co wywołuje pożary.

Jak już wielokrotnie informowaliśmy nad Wartą w tym sezonie ustawiono 135 pojemników na różne rodzaje odpadów - szkło, zmieszane, metale i tworzywa sztuczne, papier, bioodpady. Rozstawiono także 16 betonowych koszy na popiół i żar z grilla. Mimo to zdarza się, że amatorzy grillowania nad Wartą wyrzucają gorący popiół i żar do plastikowych pojemników, co wywołuj pożary śmietników i dodatkowe koszty.

"W poprzednim sezonie letnim nadpalonych albo doszczętnie spalonych śmietników było 19. W tym roku - tylko w maju - zniszczono w ten sposób 8" - informują miejscy urzędnicy.
"Wymiana pojemników to nie tylko dodatkowe koszty, to także strata dla środowiska wynikająca z tego, że spalonych albo nadpalonych śmieci nie da się poddać recyklingowi. Poza tym płonące odpady wydzielają szkodliwe dla ludzi substancje i stwarzają zagrożenie pożarowe" - dodają.

Miasto apeluje do osób wypoczywających nad Wartą. "Popiół i żar należy wyrzucać wyłącznie do betonowych koszy. Wystudzone i opróżnione grille jednorazowe trzeba umieścić w żółtych pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne. Jeżeli grill jest nadal ciepły lepiej położyć go obok kosza na popiół i żar - firma sprzątająca je odbierze" - przekazują przedstawiciele magistratu.

Przypominają też, że wzdłuż brzegów Warty działa miejski monitoring. Operatorzy pilnują nie tylko bezpieczeństwa mieszkańców i turystów, ale zwracają uwagę także na akty wandalizmu i nieprzestrzegania porządku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
16.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro