Reklama
Reklama

Oficjalnie poznańscy uczniowie mają już swoją rzeczniczkę. "Chcę, żeby relacje w poznańskich szkołach były oparte na wzajemnym szacunku"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Od 1 czerwca funkcję Rzeczniczki Praw Uczniowskich objęła Agata Dawidowska.

"Cieszę się, że poznańscy uczniowie i uczennice zyskali osobę, która będzie dodatkowo czuwała nad przestrzeganiem ich praw" - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Miasta. "Żyjemy w czasach dynamicznych zmian społecznych i edukacyjnych, nie zawsze pozytywnych. Ważne, by umieć się w tym racjonalnie odnaleźć, mając na uwadze zawsze troskę o najsłabszych w każdym systemie, czyli dzieci. Zależy nam, aby w sposób rzeczowy i rzetelnie wyjaśniać wszystkie sprawy, w których uczniowskie prawa dzieci i młodzieży mogłyby być naruszone, uwzględniając przy tym także prawa szkoły i nauczycieli jako organizatorów procesu dydaktycznego, które współcześnie także bywają naruszane" - dodaje.

Znakomite spektakle i musicale w Poznaniu: "1989", "Wyspa", "Chciałem być", "Sztafeta pokoleń", Gala Musicalowa, koncerty, filmy. Festiwal CZAS NA TEATR od 28.09 - kup bilet.
REKLAMA

Do głównych zadań rzeczniczki należy m.in. informowanie uczniów o przysługujących im prawach oraz współpraca z samorządami uczniowskimi poznańskich szkół, a także z Młodzieżową Radą Miasta Poznania. To również interweniowanie w zgłoszonych sprawach o naruszenie praw ucznia i udzielanie wsparcia młodym ludziom w ich rozwiązywaniu. Rzeczniczka będzie także współpracować z władzami szkół i placówek oświatowych.

"To bardzo ważny moment dla poznańskich uczniów, zyskali osobę, do której mogą się zwrócić z problemem i która będzie stała na straży ich praw" - mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. "Wierzę, że dzięki osobowości oraz wieloletniemu doświadczeniu w tych obszarach, pani Agata jest idealną kandydatką na to stanowisko" - dodaje.

Jak podkreślają miejscy urzędnicy, Agata Dawidowska jest radczynią prawną, prowadzi własną kancelarię. Od 2016 roku wraz z Fundacją Matecznik współtworzy projekt Mamy GŁOS. W jego ramach udziela porad prawnych dla rodziców. Od 2020 współtworzy dużą rodzicielską grupę wsparcia. Dwa lata temu została wyróżniona w 21. edycji konkursu Poznański Wolontariusz Roku w kategorii Wolontariat Indywidualny. Prowadzi także blog poświęcony tematowi praw dziecka.

"W planach mam przede wszystkim informowanie uczniów oraz ich rodziców na temat przysługujących im praw. Ważnym elementem jest według mnie budowanie relacji między szkołą a uczniami oraz nastawienie na dialog, mediacje i skuteczne rozwiązywanie powstałych problemów. Chcę, żeby relacje w poznańskich szkołach były oparte na wzajemnym szacunku, a szkoła była bezpiecznym miejscem dla każdego" - podkreśla Agata Dawidowska.

Jak poinformowano, rzeczniczka chwilowo zatrudniona jest w Wydziale Oświaty Urzędu Miasta Poznania, przy ulicy Libelta 16/20. "Docelowo, po dopełnieniu wszystkich formalności oraz ustaleniu szczegółów, zatrudniona zastanie przy poradni psychologiczno-pedagogicznej" - dodają przedstawiciele magistratu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
16℃
Poziom opadów:
4.6 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
4.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro