Reklama
Reklama

Takie rowery można zobaczyć dziś nad poznańskim jeziorem

fot. Maciej Kopiński
fot. Maciej Kopiński

Zlot odbywa się nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Retroweriada organizowana jest przez Automobilklub Wielkopolski. W tym roku odbędzie się już dziewiąta edycja tej imprezy, która przyciąga posiadaczy zabytkowych rowerów.

Znakomite spektakle i musicale w Poznaniu: "1989", "Wyspa", "Chciałem być", "Sztafeta pokoleń", Gala Musicalowa, koncerty, filmy. Festiwal CZAS NA TEATR od 28.09 - kup bilet.
REKLAMA

"Retroweriada" pragnie pokazać historię roweru w naszym mieście od modeli Michaux z 1866, które pojawiły się na naszych ulicach za sprawą p. Hulewicza jako pierwszego użytkownika tego roweru. Pokażemy też bicykle produkcji francuskiej z lat 1880, o których ze zgrozą pisała ówczesna prasa "Twierdzy" nad Wartą. Dalej pokażemy protoplastów współczesnych rowerów czyli modele "safety" z lat 1890-1898, które spowodowały boom rowerowy wśród ludzi majętnych i rozwój długodystansowej turystyki rowerowej u schyłku XIX w."- informują organizatorzy.

"Licznie reprezentowane będą rowery sprzed I wojny światowej jak i różnorodne rowery z 20-lecia międzywojennego produkowane w Polsce jak i za granicą. Osobną kategorię stworzyliśmy dla rowerów PRL-u, które notują ostatnio rosnącą popularność na fali nostalgii za jaśniejszymi stronami życia w PRL" - dodają.

Dla majsterkowiczów przygotowana została giełda części do zabytkowych rowerów. Co roku najbardziej widowiskową konkurencją zlotu jest konkurs elegancji, w której uczestnicy ubrani zgodnie z modą okresu wyprodukowanego roweru zaprezentują się podczas parady nad Jeziorem Strzeszyńskim.

Przewidziane są też konkursy wiedzy rowerowej oraz sportu kolarskiego z licznymi nagrodami.

Zlot odbywa się w niedzielę od samego rana w pobliżu Motelu Strzeszynek. Szczegóły tutaj.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
16℃
Poziom opadów:
4.6 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
4.26 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro