Reklama

Poznań chce wrócić do tradycji z lat 70-tych. Potrzebne są pomysły na neony!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Ruszył konkurs na neony.

W latach 70. poznańskie śródmieście rozświetlały po zmroku dziesiątki neonów. Konkurs ma ułatwić powrót do tej znakomitej tradycji. Aby wziąć w nim udział, należy do 30 czerwca złożyć w urzędzie miasta zgłoszenie konkursowe wraz z projektem neonu oraz zgodą właściciela nieruchomości, na której miałby on zawisnąć. Nagrodą będzie wykonany według projektu neon.

Jak przekazują miejscy urzędnicy, konkurs obejmuje ulice: Św. Marcin, Gwarną, Kantaka, Ratajczaka, Marcinkowskiego, 27 Grudnia i pl. Wolności. Dokładny jego zakres określa mapa. Mogą wziąć w nim udział osoby, firmy, czy wspólnoty mieszkaniowe, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości położonych w centrum miasta - albo mają tam swoją siedzibę.

"Praca konkursowa powinna zostać złożona w wersji papierowej (w formacie A4) oraz dostarczona w wersji elektronicznej na adres [email protected]. Jeden uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie, może jednak zaproponować w nim aż trzy propozycje neonów" - tłumaczą przedstawiciele magistratu

O tym, jakie neony zostaną wykonane, zdecyduje kapituła konkursowa. W jej skład wejdą przedstawiciele urzędu miasta, rady osiedla i Koalicji Święty Marcin. To ona wyłoni pięciu laureatów, którzy zaproponują najciekawsze pomysły.

"Oceniana będzie innowacyjność i pomysłowość neonu, jego walory artystyczne i wizualne, a także to, czy pomysłodawca zaproponował realny koszt wykonania. Szanse na największą liczbę punktów będą więc miały projekty oryginalne i kreatywne, dopasowane do miejsca i rodzaju prowadzonej działalności lub odtwarzające wartościowe rozwiązania historyczne" - dodają miejscy urzędnicy.

"Są jednak pewne warunki: proponowany neon nie może zawierać treści obraźliwych, dyskryminujących czy niezgodnych z prawem. Może natomiast pełnić funkcję reklamową. Regulamin dopuszcza wiele sposobów, na jakie można umieścić neon na budynku: może on być mocowany prostopadle lub równolegle do ściany, może też znajdować się w oknie, w drzwiach, podcieniach czy nawet na dachu. Nie powinien jednak zakrywać ważnych elementów, np. takich jak: gzymsy, balustrady, balkony czy tablice z nazwami ulic i numerami porządkowymi budynków" - podkreślają.

Zwycięskie neony zostaną jeszcze w tym roku wykonane zgodnie z opracowanym i wybranym projektem. Jak przekazano, koszt jego wykonania nie powinien przekroczyć 16 tys. zł. Łączna wartość nagród wynosi do 80 tys. zł. Laureatów poznamy w sierpniu.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
8.08 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro