Reklama
Reklama

Obywatele Ukrainy muszą opuścić budynek przy ul. Warszawskiej do końca lipca. "Szereg nieprawidłowości"

fot. WTK
fot. WTK

Wojewoda wielkopolski nie przedłuży umowy z właścicielem obiektu.

W wyniku agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę tysiące osób uciekających przed wojną przekroczyło granicę naszego kraju, szukając schronienia również w Poznaniu. Na terenie naszego miasta udostępniono uchodźcom różnego rodzaju budynki, które mogłyby stać się dla nich tymczasowym domem. Jednym z takich miejsc zakwaterowania stał się Akademik Warszawska przy ulicy Warszawskiej w Poznaniu.

Już wiadomo, że nie będą tam mogli dłużej zostać. "Wydłużający się konflikt zbrojny w Ukrainie sprawił, że zamieszkanie w takich obiektach w dłuższym okresie czasu stało się niekomfortowe. Mając to na uwadze wojewoda wielkopolski zobowiązał właściciela budynku do poprawy warunków bytowych zamieszkujących go osób. W związku z sygnałami o nieprawidłowościach w zakresie zakwaterowania pracownicy Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego dokonali oględzin obiektu oraz przeprowadzili rozmowę z jego administratorem. O interwencję poproszone zostały również służby wchodzące w skład administracji zespolonej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego" - informuje Jarosław Władczyk, rzecznik wojewody.

"W wyniku inspekcji służb wykazano szereg nieprawidłowości związanych z bieżącym stanem technicznym jak i sanitarno-higienicznym pomieszczeń zbiorowego zakwaterowania oraz wyżywienia. Ponadto ustalono, że właściciel obiektu opieszale dokonuje niezbędnych prac naprawczych i nie stosuje się do zaleceń pokontrolnych. Wiele zaniedbań tłumaczy natomiast brakiem możliwości przeprowadzenia remontów ze względu na fakt, że budynek zamieszkuje duża ilość osób" - dodaje.

W związku z tym wojewoda wielkopolski podjął decyzję o nieprzedłużaniu umowy w zakresie refinansowania pobytu obywateli Ukrainy w obiekcie o nazwie Akademik Warszawska, która wygaśnie 31 lipca br. Jednocześnie poprosił jego właściciela o przekazanie tej informacji obywatelom Ukrainy, aktualnie przebywającym w budynku. "Natomiast osoby wyrażające potrzebę dalszej pomocy w formie zakwaterowania w innej lokalizacji, którym takie wsparcie zgodnie z zapisami ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przysługuje, mogą udać się do Punktu Recepcyjnego mieszącego się przy ul. Bukowskiej 27/29 w Poznaniu lub skontaktować się telefonicznie - 516 385 931, w godz. 8.00 do 16.00 w dni robocze. Wszystkim uchodźcom zaoferowane zostanie również wsparcie pracowników Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu oraz pomoc logistyczna, tak aby przeprowadzka przebiegła w jak najszerszym stopniu sprawnie i płynnie" - kończy rzecznik.

O problemach w tym miejscu niedawno informowała też Telewizja WTK. Więcej w poniższym materiale video:Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro