Reklama
Reklama

Wymiera coraz więcej drzew w miejskich lasach. Poznań znalazł sposób na ich ratowanie

ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. Kamila/FB/archiwum
ZDJECIE ILUSTRACYJNE. | fot. Kamila/FB/archiwum

Miasto reaguje na postępujące zmiany klimatyczne.

Krótkotrwałe i gwałtowne opady deszczu przeplatające się z okresowymi suszami powodują, że jest coraz mniej wód gruntowych. To przyczynia się do wymierania drzew, którym brakuje zasobów wodnych.

- W celu ratowania drzew i innych roślin powstała w Poznaniu koncepcja zatrzymania wód opadowych w lasach miejskich. Taka retencja przyczyni się do podniesienia stanu wód gruntowych oraz poprawy pracy sieci kanalizacji deszczowej podczas opadów nawalnych - wyjaśniał Jacek Jaśkowiak i dodał, że jest to unikatowa metoda, wzorowana na systemie doprowadzania wód opadowych do rezerwatu Żurawiniec.

Tak zwana deszczówka w lasach miejskich ma działać jak gąbka, wchłaniać wodę i magazynować ją - Rośliny będą mogły czerpać z zgromadzoną wodę z gleby, dzięki czemu nawet w okresach suszy nie będą narażone na jej niedobory - wyjaśnia Miasto Poznań.

Plan działania opracowały Aquanet SA wspólnie z Zakładem Lasów Poznańskich oraz Aquanet Retencja. Dotychczas zostały już wykonane analizy techniczne i kosztorysy dla dwóch inwestycji pilotażowych; retencji w lesie Piątkowskim oraz retencji w lesie w rejonie ul. Marciniaka. Realizacja planowana jest na 2024 rok.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro