Reklama
Reklama

Będzie nowy kierunek studiów na Uniwersytecie Przyrodniczym. "Dotychczas nierealizowany w skali kraju"

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

Zdaniem uczelni obecnie, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, potrzebni są specjaliści od informatyki i inżynierii danych.

Informatyka i inżynieria danych to nowo tworzący się kierunek studiów na Wydziale Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Dzięki studiom będzie można dołączyć do grupy specjalistów, którzy projektują i wdrażają zaawansowane systemy przechowywania, przetwarzania i integracji danych. "Program kształcenia skupia się nie tylko na teorii, ale również na praktycznym rozwijaniu umiejętności programowania, projektowania i zarządzania infrastrukturą, aby móc skutecznie gromadzić, analizować oraz przekształcać dane w wartościowe informacje. Studenci będą współpracować z doświadczonymi naukowcami i profesjonalistami, aby zdobyć niezbędne umiejętności w pracy z danymi" - zapowiada Iwona Cieślik, rzeczniczka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

"Gotowość cyfrowa przyszłych absolwentów w aspekcie wykonywanej pracy staje się coraz ważniejsza w dzisiejszym szybko zmieniającym się i napędzanym przez technologię świecie. Aby odnieść sukces zawodowy w przyszłości, poszczególne osoby muszą być biegłe w technologii cyfrowej i posiadać szereg umiejętności, które pozwolą im skutecznie poruszać się w cyfrowym krajobrazie" - mówi opiekun kierunku dr hab. inż. Krzysztof Koszela.

"Nowoczesne podejście do realizacji tego programu studiów w pełni wpisuje się w misję Uniwersytetu jako nowoczesnej uczelni przyrodniczej, będącej liderem aktywności badawczej i kształcenia. Zwiększy to konkurencyjność oferty dydaktycznej naszej Uczelni o nowy, dotychczas nierealizowany w skali kraju kierunek studiów, będący odpowiedzią na zapotrzebowanie sektora gospodarki, w dobie zmieniających się warunków społeczno- gospodarczych oraz postępującej transformacji cyfrowej" - dodaje prof. dr hab. Klaudia Borowiak, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Inżynierii Mechanicznej UPP.

Jak podkreślono, w zamierzeniach jest wykształcenie potencjalnej kadry ściśle współpracującej z naukowcami, analitykami i innymi zainteresowanymi stronami, aby zapewnić, że dane są dostępne i mogą być wykorzystane do formułowania właściwych wniosków i podejmowania świadomych decyzji.

"Informatyka i inżynieria to kierunek dla wszystkich, którzy chcą zdobyć niezbędną wiedzę oraz umiejętności, pozwalające odnaleźć się w dynamicznym świecie danych i przyczynić się do tworzenia przyszłości opartej na inteligentnym wykorzystaniu informacji" - kończy rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

19℃
12℃
Poziom opadów:
1.3 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
14.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro