Reklama
Reklama

Niezwykłe i refundowane przez NFZ operacje w poznańskim szpitalu. Pacjenci już w dniu operacji mogą chodzić!

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Chirurdzy z miejskiego szpitala im. J. Strusia przeprowadzili w poniedziałek nietypowe operacje - wszczepili czterem osobom innowacyjne endoprotezy stawu skokowego.

Pierwsze zabiegi zaplanowano na poniedziałek, 29 maja, u czworga pacjentów: trzech kobiet i mężczyzny. Jak przekazują miejscy urzędnicy, poznańskim chirurgom z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Obrażeń Wielonarządowych Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia towarzyszyli dr Yves Stiglitz - ortopeda zajmujący się od 15 lat wszczepianiem endoprotez - oraz Gennero Rubino, włoski inżynier, który od 30 lat projektuje implanty wykorzystywane w operacjach stopy i stawów.

W Polsce szpitali, które wykonują tego typu operacje, jest zaledwie kilka. W skali kraju korzysta z nich ok. 100 pacjentów rocznie.

"Można założyć, że chętnych byłoby więcej, może nawet kilkuset" - mówi dr Marcin Gil, ortopeda i traumatolog ze szpitala im. J. Strusia. "Zaletą tej endoprotezy jest to, że wycina się niewielką ilość kości i nie używa się tzw. cementu kostnego do umocowania jej. Najważniejsze jednak jest to, że pacjenci już dziś będą mogli ją obciążać i chodzić" - tłumaczy.
"Proteza Easy Move pozwala im na powrót do sprawności już od pierwszego dnia po zabiegu
" - podkreśla dr Yves Stiglitz. "Alternatywą dla jej wszczepienia jest usztywnienie stawu, które znacząco obniża jego ruchomość. Tymczasem z endoprotezą można normalnie chodzić" - dodaje.

"Endoproteza składa się z trzech części: skokowej, piszczelowej i dopasowanej do nich wkładki. Każda z tych części występuje w różnych rozmiarach i grubościach tak, by można było dobrać produkt jak najlepszy dla konkretnego pacjenta" - wyjaśnia Gennero Rubino. "W praktyce jest to tak wygodne, jak wejście do sklepu i wybranie dla siebie bluzy w odpowiednim rozmiarze. Tyle, że stoją za tym dziesiątki wcześniejszych badań, pomiarów i analiz. Dzięki nim możemy odpowiednio dopasować komponenty" - dodaje.

Pierwsze operacje odbyły się w poniedziałek, ale poznańscy chirurdzy są przekonani, że wkrótce będą kolejne. Zwłaszcza, że koszt protezy i zabiegu jest refundowany przez NFZ.

"Każda metoda, która polepsza jakość życia pacjentów urazowych, jest bardzo korzystna" - podkreśla dr Mariusz Stawiński, zastępca dyrektora szpitala im. J. Strusia. "Zwłaszcza, gdy powoduje, że pacjent nie cierpi i szybko może wrócić do zdrowia. Cieszymy się, że takie zabiegi mogą być u nas stosowane - zwłaszcza, że urazy stawu skokowego są bardzo częste. Mamy nadzieję, że będzie to u nas stała procedura" - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
11.99 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro