Reklama
Reklama

Ostatni dzwonek, by tak spędzić wakacje! "To nie letni wypoczynek"

fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej
fot. 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

Akcja skierowana jest głównie do uczniów i studentów, którzy mają ochotę zamienić przerwę w nauce na szkolenie wojskowe.

"Wakacje z WOT" to nie letni wypoczynek a wymagające szkolenie wojskowe. Projekt odbywa się cyklicznie - podczas ferii zimowych i w czasie letnim. Wielkopolska edycja akcji w tym roku odbędzie się w dwóch terminach. Chętni mogą zgłaszać się już teraz. Najczęściej wybieranym sposobem zgłoszenia się jest spotkanie z rekruterem, który pomaga w przejściu całej procedury. Kontakt do rekrutera można znaleźć tutaj.

Druga możliwość to zgłoszenie się do macierzystego WCR (Wojskowe Centrum Rekrutacji). Wniosek o powołanie można złożyć również za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) lub podczas trwających kwalifikacji wojskowych.

Pierwszy termin już 23. czerwca. "Szkolenie podstawowe (szesnastodniowe, zakończone przysięgą wojskową 8. lipca) kierowane jest do osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wojskiem. Równocześnie, prowadzone jest szkolenie wyrównawcze (ośmiodniowe) dla osób, które mają zamiar powrócić do munduru. Drugi termin to 18. sierpnia. Szkolenie podstawowe również kończyć będzie uroczysta przysięga wojskowa 2. września" - informuje por. Anna Jasińska- Pawlikowska, 12.WBOT.

"Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ("szesnastka") to dla młodych ludzi wielka przygoda. Trzeba przygotować się na to, że jedynie pierwszy dzień będzie nieco lżejszy, bo ochotnicy dopełniają ostatnich formalności, pobierają mundury i sprzęt potrzebny do kształcenia wojskowego. Kolejnego dnia, instruktorzy sprawdzą, z jaką formą kandydaci przekroczyli bramę jednostki. Do egzaminu z wychowania fizycznego musi przystąpić każdy. Następne dni, aż do uroczystej przysięgi wojskowej będą intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem wojskowym. Przyszli terytorialsi muszą nauczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią a także podstaw taktyki. Nauczą się także podstaw pierwszej pomocy medycznej na polu walki, będą ewakuować rannego a także pracować z mapą. Oczywiście "szesnastka" to dopiero wstęp do dalszego szkolenia, tak więc nie jest to koniec pracy, jaką musi wykonać żołnierz. Po złożeniu przysięgi, żołnierze będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową" - dodaje rzeczniczka.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro