Reklama

Wotum zaufania i absolutorium dla Zarządu Województwa. "Ten rok mimo obaw, udało się zamknąć pozytywnie"

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Podczas poniedziałkowej Sesji Sejmiku Województwa Wielkopolskiego radni udzielili absolutorium Zarządowi Województwa Wielkopolskiego za wykonanie budżetu w 2022 roku. "Za" było 22 radnych, a 9 głosowało "przeciw".

"Ten rok mimo obaw, udało się zamknąć pozytywnie. Jesteśmy zadowoleni z inwestycji, które zakończyliśmy. Przede wszystkim był to szpital dziecięcy, który zaczął funkcjonować od kwietnia ubiegłego roku. Tylko w 2022 roku na Wielkopolskie Centrum Pediatrii wydaliśmy ponad 80 mln zł. Dokończyliśmy też bardzo ważne inwestycje drogowe, w tym obwodnicę Wronek wraz z mostem i most w Rogalinku. To były dwie sztandarowe realizacje, jeśli chodzi o infrastrukturę drogową. Udało nam się również wspierać naszych partnerów. Blisko 100 mln zł przeznaczyliśmy na konkursy i nasze samorządowe programy takie jak "Kulisy kultury", "Szatnia na medal" czy "Pięknieje wielkopolska wieś" - podkreślił marszałek Marek Woźniak.

Jak podkreślono, sytuacja budżetowa Województwa Wielkopolskiego na koniec 2022 roku jest dobra. "Podsumowaniem tego budżetu jest rating, który przygotowała w swoim raporcie niezależna instytucja, Agencja Fitch Ratings. W kwietniu podtrzymała ona długoterminową, stabilną perspektywę A- dla naszego województwa" - powiedziała Elżbieta Kuzdro-Lubińska, Skarbnik Województwa.

Jak podkreśla Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka - ubiegłoroczny budżet w ubiegłym roku realizowany był w wyjątkowych okolicznościach. Przede wszystkim wskazuje na konflikt zbrojny w Ukrainie i wynikającą z niego dużą niepewność w kontekście kształtowania się sytuacji gospodarczej. Dodaje też, że w 2022 roku wpływy z podatków dochodowych CIT i PIT po raz pierwszy zostały określone przez Ministerstwo Finansów, a następnie przekazane w 12 równych miesięcznych ratach. Nie zapomina też i wysokiej inflacji. "Pomimo tych niesprzyjających okoliczności, budżet 2022 roku zamknął się nadwyżką w wysokości 95,3 mln zł. Co istotne, nadwyżka ta jest efektem prowadzonej przez nas od lat odpowiedzialnej polityki finansowej" - przekazuje rzeczniczka.

Dochody Województwa w 2022 roku wyniosły 2 mld 111 mln zł, a główny udział w ich strukturze stanowiły wpływy z tytułu podatku dochodowego CIT i PIT (55,9%). Wydatki Województwa w 2022 roku wyniosły 2 mld 015,7 mln zł, z czego 832,8 mln zł (tj. 41,3%) stanowiły wydatki majątkowe. "Warto zauważyć, że to czwarty rok budżetowy z rzędu, kiedy wydatki majątkowe kształtują się na poziomie ponad 40,0%. Przeznaczyliśmy je głównie na inwestycje w zakresie dróg publicznych (372,5 mln zł) oraz w sferze ochrony zdrowia (311,7 mln zł), w tym na budowę nowego szpitala dziecięcego - Wielkopolskiego Centrum Pediatrii, który przyjmuje pacjentów od kwietnia 2022 roku. Wśród innych inwestycji warto wymienić między innymi te w zakresie oświaty i wychowania (47,2 mln zł)" - dodaje rzeczniczka.

W ramach wydatków bieżących, najwięcej środków przekazano na dotacje celowe dla spółek kolejowych, na organizowanie i dofinansowanie wojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich (255,4 mln zł), a także na dotacje podmiotowe dla instytucji kultury (137,5 mln zł) oraz na bieżące utrzymanie dróg i mostów (108,0 mln zł). Podano też, że w 2022 roku Województwo zmniejszyło swoje zadłużenie, które wyniosło 303,3 mln zł i stanowiło 14,4% dochodów ogółem. W latach 2020-2022 zadłużenie zmniejszyło się łącznie o 138,2 mln zł.

Podczas poniedziałkowej sesji odbyła się również debata nad raportem o ostanie województwa. Radni udzieli w tym kontekście wotum zaufania Zarządowi Województwa Wielkopolskiego.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.72 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro