Reklama
Reklama

Od niedzieli będzie można podziwiać efekty nietypowej współpracy studentów i muzealników

fot. Martyna Płaczek
fot. Martyna Płaczek

Od niedzieli, 28 maja, w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można oglądać wystawę "Zwierzę przede mną".

Ekspozycja jest efektem niemal rocznej współpracy Muzeum z Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a zarazem pierwszą w powojennej historii MNP wystawą organizowaną wspólnie przez studentów i muzealników.

Ferie Zimowe pełne atrakcji! Tylko w HAVET Hotel nad samym morzem. Pakiet z nurkowaniem, bogatym programem warsztatów i animacji oraz zupą w porze lunchu. Kolekcjonuj wspomnienia!
REKLAMA

"Podjęliśmy współpracę z Muzeum Narodowym w ramach szczególnego projektu" - mówi prof. Piotr Korduba, Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM. -"Studenci studiów drugiego stopnia historii sztuki dobrowolnie, przez rok, mogli być kuratorami poważnej, wpisanej w program tego muzeum wystawy. Poważnej, ponieważ czekała ich praca taka sama, jak muzealników" - dodaje.

Wcześniej studenci musieli wybrać z kolekcji Muzeum Narodowego obiekty, poddać je konceptualizacji i sproblematyzować, dyskutować nad aranżacją, przygotować również teksty do katalogu. "Była to praca, która miała ich przygotować do przyszłej pracy zawodowej, jako kuratorów, muzealników, pracowników instytucji kultury w szerokim rozumieniu. Bardzo nam na tym zależy, żebyśmy naszym studentom, przyszłym absolwentom, pokazali, jak wygląda przyszłość historyków sztuki. O ile wiem, jesteśmy jedynym Instytutem Historii Sztuki, który na coś takiego stawia" - zaznacza prof. P. Korduba.

Jak podkreśla naukowiec, temat wystawy jest bardzo ważny, bo odnosi się do podmiotowości zwierząt. "Okazało się, że można o tym bardzo bieżącym problemie opowiedzieć przez kolekcję historyczną, bowiem na wystawie nie ma dzieł zupełnie nowych. Są dzieła powstałe pomiędzy XVII wiekiem, a początkiem XXI wieku. Okazuje się, że one te wszystkie niuanse naszych relacji, a więc i przemoc, i wielkie emocje pozytywne, współpracę, jaka się pomiędzy światem człowieka i światem zwierząt dokonywała, doskonale ilustrują" - mówi dyrektor Instytutu Historii Sztuki UAM.

Jak podkreśla Aleksandra Sobocińska rzecznik Muzeum Narodowego w Poznaniu, kuratorzy z poznańskiego muzeum udostępnili zasoby magazynowe a studenci podjęli decyzję, że motywem ikonograficznym ekspozycji będzie zwierzę, obecne w sztuce od jej początków oraz opracowali scenariusz ekspozycji. "Pokazane na wystawie dzieła - malarstwo, rzeźba, plakaty, obiekty sztuki użytkowej z motywami animalistycznymi ukazują znaczenie zwierząt, ich funkcje w świecie a także stosunek do człowieka. Przyjęta przez studentów perspektywa zakłada odejście od tradycji akcentowania kluczowej roli człowieka. Obiekty pokazane na wystawie podzielone są na działy tematyczne skupiające się na poszukiwaniach znaczenia zwierząt, konfrontacji z człowiekiem, tradycyjnej roli i współistnienia" - informuje.

Wystawę będzie można oglądać do 20 sierpnia.



Maksymalna liczba znaków: 1000
Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Serwisu

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
10.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro