Reklama
Reklama

Wielkie działania służb na jednej z uczelni. Pojawili się między innymi policjanci, strażacy i urzędnicy

fot. KMP Leszno
fot. KMP Leszno

Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

Scenariusz ćwiczeń został zrealizowany w czwartek w Akademii Nauk Stosowanych w Lesznie przy ul. Mickiewicza 5. Zgodnie z założeniami postronna osoba wniosła do holu uczelni plecak, w którym znajdował się materiał wybuchowy. Podczas trwania zajęć wykładowych doszło do eksplozji ładunku. W tym czasie w holu znajdowało się około 30 osób, głównie studentów akademii. Część z nich poniosła śmierć na miejscu, a część została ranna.

"Na miejsce skierowano policjantów z różnych pionów: prewencji, ruchu drogowego, kryminalnego. Funkcjonariusze ruchu drogowego zabezpieczyli drogi ewakuacyjne, dbali o ich drożność oraz kierowali ruchem drogowym w rejonie zdarzenia. Na miejsce został skierowany przewodnik psa służbowego wraz z czworonożnym partnerem do wykrywania materiałów wybuchowych. W działania zaangażowano uczniów klasy policyjnej z III Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie. Młodzież miała okazję w realnych warunkach przyjrzeć się działaniom kryzysowym. Uczniowie zabezpieczali miejsce zdarzenia oraz udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym" - relacjonuje asp. szt. Monika Żymełka, oficer prasowy policji w Lesznie.

Inicjatorem ćwiczeń z zakresu zarządzania w sytuacji kryzysowej była Akademia Nauk Stosowanych w Lesznie. Jak podkreślono, scenariuszem szkolenia zapoznana była tylko ścisła grupa organizatorów.

"Była to doskonała okazja do koordynacji i współpracy służb ratowniczych, doskonalono umiejętność odizolowania terenu przez siły policyjne, sprawdzono umiejętność przeszukania budynku, w tym przy użyciu wyspecjalizowanego psa służbowego, sprawdzono procedury ewakuacji oraz umiejętności udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym" - podkreśla rzeczniczka i dodała, że w ćwiczeniach oprócz organizatorów i policjantów udział wzięli między innymi funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lesznie, Straży Miejskiej w Lesznie, zespoły ratownictwa medycznego, w tym z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Lesznie oraz przedstawiciele Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa Urzędu Miasta Leszna.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.90 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro