Reklama
Reklama

Jedno z najnowocześniejszych urządzeń trafiło do poznańskiego szpitala!

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

To 3-Teslowy rezonans magnetyczny.

Jedno z najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych, dzięki marszałkowskim unijnym środkom, został zakupiony przez Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu. "Na początku lutego bieżącego roku do sześciu poznańskich szpitali trafiło ponad 47 mln złotych, przyznanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, na działania naprawcze prowadzone po pandemii COVID-19. Pieniądze pochodziły z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Przypomnijmy, że Komisja Europejska uruchomiła w tym celu specjalny instrument o nazwie REACT-EU" - przypomina Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka prasowa marszałka.

Szpital Miejski im. J. Strusia otrzymał wtedy ponad 21 mln zł. Za ponad 25 mln zł zakupił robot chirurgiczny (da Vinci) do operacyjnych zabiegów urologicznych oraz rezonans magnetyczny. To drugie urządzenie, wraz z adaptacją pomieszczeń Zakładu Diagnostyki Obrazowej, kosztowało ponad 11 mln zł.

"Łącznie przekazaliśmy szpitalom w Wielkopolsce 130 milionów złotych z budżetu unijnego z instrumentu REACT-EU. Dzięki temu mogliśmy pomóc powrócić lecznicom do pełnej operatywności i poprawić ich warunki funkcjonowania po pandemii. Były to pieniądze dla wszystkich kategorii szpitali, od powiatowych, przez miejskie, wojewódzkie, po kliniczne" - mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Marszałek zaznaczył, że wielkopolskie szpitale mogą liczyć na kolejny zastrzyk finansowy z REACT-EU. "Już wkrótce czeka nas kolejne rozdanie środków o wartości ponad 100 milionów" - zapowiedział Marek Woźniak.

"Takie precyzyjne urządzenie do diagnostyki, jak 3-teslowy rezonans to klucz do tego, aby precyzyjnie operować. Z kolei dzięki robotowi da Vinci te osoby, które były tradycyjnie operowane i miały różne powikłania, dzisiaj ta precyzja urządzenia pozwoli na zupełnie inne funkcjonowanie operowanym pacjentom. Połączenie nowoczesnego rezonansu z robotem to super duet" - podkreśla Jacek Jaśkowiak, Prezydent Poznania.

Marszałek oraz prezydent wspólnie apelują także do Narodowego Funduszu Zdrowia, aby poszerzyć zakres refundowanych operacji, które wykonywane są przy pomocy nowoczesnego robota. Da Vinci pozwala robić operacje nie tylko urologiczne, ale również operacje jelita grubego - zwraca uwagę Jacek Jaśkowiak. "Chcemy, aby NFZ nadążył za nami w modernizacji swoich procedur i płaceniu za to, co jest na najwyższym poziomie medycznym" - zaznacza Marek Woźniak.

W piątek 26 maja w Szpitalu Miejskim odbyło się otwarcie nowej Pracowni 3-Teslowego Rezonansu Magnetycznego. "Rezonans jest obecnie jednym z najnowocześniejszych urządzeń diagnostycznych dostępnych na rynku medycznym, które znacząco skraca czas oczekiwania na wyniki badań. Przede wszystkim jednak zapewnia możliwie najgłębsze obrazowanie i tym samym najdokładniejszą analizę np. układu nerwowego, układu mięśniowo - szkieletowego czy badanie prostaty lub schorzeń miednicy. To wszechstronne urządzenie, które sprawdza się w diagnostyce neurologicznej, neurochirurgicznej i urologicznej" - podkreśla rzeczniczka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

24℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
7.54 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro