Reklama

Dramat 12 dzieci w rodzinie zastępczej. "Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie i mobilizację"

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

Z uwagi na sygnały dotyczące odebrania 12 dzieci z rodzinnego domu dziecka z Łęgowa wojewoda wielkopolski Michał Zieliński w czwartek zwołał sztab kryzysowy w Starostwie Powiatowym w Wągrowcu, celem ustalenia przebiegu podjętych działań.

Jak już informowaliśmy, w środę rodzinie zastępczej odebrano w asyście policji dwoje 4-letnich dzieci. Miały mieć na ciele obrażenia wskazujące na używanie wobec nich przemocy. O sytuacji policję poinformowali pracownicy przedszkola, do którego uczęszczały dzieci. Po przebadaniu ich w szpitalu zapadła decyzja o hospitalizacji. Natomiast w domu została przeprowadzona kontrola.

Za dwa tygodnie wakacje. Nie macie jeszcze planów na spędzenie wolnego czasu z rodziną, znajomymi czy na urlop w pojedynkę? Lotnisko Poznań-Ławica proponuje Palermo lub Malagę na letni oddech od codzienności!
REKLAMA

"Pracownik socjalny, kierownik ośrodka w asyście policji udali się do miejscowości Łęgowo w celu sprawdzenia sytuacji pozostałych dzieci będących pod opieką rodziny. Mając na uwadze przede wszystkim życie, zdrowie i dobro dzieci pozostających pod opieką rodziny, wezwano zespół ratownictwa medycznego, w celu ustalania aktualnego stanu zdrowia dzieci. Po dokonaniu oględzin małoletnich, podjęto decyzję o przewiezieniu dziesięciorga dzieci na oddział pediatryczny Szpitala Powiatowego w Wągrowcu" - relacjonuje Nina Swarcewicz z biura prasowego WUW w Poznaniu.

W czwartek wojewoda zwołał sztab kryzysowy. "Od samego początku tych działań nawiązałem kontakt i jestem w stałym kontakcie z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz z wojewodą kujawsko-pomorskim" - mówi wojewoda Michał Zieliński. "Dziękuję wszystkim służbom za zaangażowanie i mobilizację. Dzięki temu udało się szybko zapewnić dzieciom schronienie i miejsce, w którym mogą czuć się bezpiecznie" - dodaje.

"Rodzicielstwo zastępcze to wyjątkowa i piękna misja, którą może podjąć każdy wrażliwy człowiek chcący dzielić się dobrem i otaczać miłością dzieci. Niech ten incydent nie wpłynie na to, jak postrzegamy ten rodzaj pieczy zastępczej i jak ważne jest to zadanie" - podkreśla wojewoda Zieliński.

W rodzinnym domu dziecka przebywało 12 dzieci, z czego 3 to dzieci biologiczne i 1 adopcyjne, a 8 dzieci w pieczy zastępczej. "Rodzinny dom dziecka działał na terenie powiatu wągrowieckiego na podstawie porozumienia z powiatem nakielskim (woj. kujawsko-pomorskie). Porozumienie stanowi, że kontrolę nad rodzinnym domem dziecka sprawuje Zarząd Powiatu Nakielskiego. Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej dopuszcza prowadzenie pieczy zastępczej (zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej) przez powiat na terenie innego"- dodaje Nina Swarcewicz.

"Ośmioro dzieci ma już przygotowane miejsca na terenie powiatu nakielskiego, ale aby mogły tam zostać przewiezione, musi być stosowna decyzja sądu. Liczymy na to, że wszystkie działania przez służby będą podejmowane w sposób szybki i precyzyjny, a sprawa zostanie wyjaśniona" - tłumaczy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Obecnie dwójka dzieci przebywa pod obserwacją w szpitalu w Wągrowcu, a pozostałe pozostają pod pieczą zastępczą oraz w placówkach opiekuńczo-wychowawczych na terenie powiatu wągrowieckiego. Jak podkreślają urzędnicy wojewody, żadnemu z dzieci nie zagraża niebezpieczeństwo. Dzieci zostały objęte pomocą pediatryczną, psychologiczną i socjalną.

  • Aktualizacja
    piątek, 26.05.2023 r., godz. 08.10
    Aktualizacja
    piątek, 26.05.2023 r., godz. 08.10
    Jak przekazał w piątek rano mł. asp. Dominik Zieliński, oficer prasowy policji w Wągrowcu - dzieci zostały już przesłuchane. "Ich wyjaśnienia Sąd Rodzinny prześle do prokuratury i zostaną one zawarte w aktach sprawy. Dzisiaj również do prokuratury przesłana zostanie opinia biegłego z zakresu medycyny sądowej na temat obrażeń dzieci. Po przeanalizowaniu materiału dowodowego prokuratura przeprowadzi czynności z zatrzymanymi"
Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
9℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
10.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro