Reklama
Reklama

Duże pieniądze w małym mieście. "Więcej chętnych niż mieszkań"

Mimo różnych zawirowań spowodowanych pandemią, wojną w Ukrainie czy wysoką inflacją - inwestowanie w nieruchomości wciąż cieszy się dużą popularnością, a co najważniejsze - cały czas przynosi zyski. Coraz więcej inwestorów kupuje mieszkania w mniejszych miejscowościach. Widzą to też deweloperzy, którzy coraz częściej stawiają obiekty mieszkaniowe poza granicami dużych metropolii. Mimo to, chętnych na mieszkania jest więcej niż samych mieszkań. To dobra wiadomość dla inwestujących w nieruchomości.

Budowa kolejnych osiedli w dużych miastach nikogo nie dziwi. Tu chętnych na mieszkania nigdy nie brakowało. I mimo że z roku na rok liczba ludności w metropoliach delikatnie spada, to inwestorzy wciąż kupują lokale, które w szybkim czasie mogą wynająć lub sprzedać z zyskiem.

Dużo ciekawiej robi się za to poza granicami dużych miast, na co zwracają uwagę eksperci z branży nieruchomości.

- Popyt na najem w mniejszych miejscowościach cały czas wzrasta, natomiast ilość ofert mieszkań pod wynajem jest tu wciąż ograniczona. Dużo mniejsza konkurencja wynika z faktu, że przez wiele lat podaż nowych mieszkań była tam praktycznie zerowa - tłumaczy Wojciech Maćczak, Zastępca Dyrektora Działu Deweloperskiego Jakon.

Niższe ceny nieruchomości

Decydując się na zakup mieszkania w mniejszej miejscowości, wydamy zdecydowanie mniej niż w dużym mieście. Często bywa i tak, że zamiast jednego mieszkania w ścisłym centrum Poznania możemy sobie pozwolić na dwa lokale w mniejszej miejscowości, jak choćby w Rogoźnie. Przykładem może być inwestycja "Rogoźno Centrum". W pięciokondygnacyjnym budynku znajdują się 72 lokale o zróżnicowanych układach i metrażach. W pobliżu znajdują się sklepy, szkoły i czyste jezioro.

Przy okazji realizacji mieszkaniowych w mniejszych miejscowościach warto też zwrócić uwagę na niższe stałe koszty utrzymania takich nieruchomości. Nie ma tu zazwyczaj hal garażowych, które mogą generować dodatkowe opłaty.

- Zyski z najmu mieszkań w podpoznańskich miasteczkach nie odbiegają często od poznańskich stawek, a co za tym idzie stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału może być wyższa niż w największych polskich miastach - dodaje Wojciech Maćczak, Zastępca Dyrektora Działu Deweloperskiego Jakon.

Komfort życia

Potencjał mniejszych miejscowości widać wyraźnie na przykładzie aglomeracji poznańskiej. Bo to właśnie w okolicach stolicy Wielkopolski stawiane są duże zakłady produkcyjne, przyciągające tu kolejnych pracowników, którzy nie chcą tracić czasu na dojazdy i mieszkać jak najbliżej miejsca zatrudnienia.

- W mniejszych miejscowościach pracownicy często szukają komfortu życia: mniejszych odległości, braku korków ulicznych itd. Wielu pracowników firm zlokalizowanych z dala od miasta woli wrócić do spokojnej Opalenicy czy Tarnowa Podgórnego, gdzie koszty życia są niższe, a odległość lub czas dojazdu do domu z reguły jest krótszy - mówi Wojciech Maćczak, Zastępca Dyrektora Działu Deweloperskiego Jakon.

I tak w Tarnowie Podgórnym z inwestycyjnego punktu widzenia warto zainteresować się realizacją deweloperską "Nowe Tarnowo". Projekt łączy w sobie zabudowę wielorodzinną oraz kameralną zabudowę szeregową. Ciekawą propozycją jest też "Osiedle Marianowskie". Deweloper stworzył tu kameralną dzielnicę z zabudową bliźniaczą z dostępem do najważniejszych usług.

Z kolei w samym centrum Opalenicy znajduje się projekt "Zamkowa 3". To 73 mieszkania, dwu-, trzy- i czteropokojowe o powierzchni od 35,06 do 78,73 m2, a także kawalerki o powierzchniach od 27,11 do 37,82 m2.

Lokalizacja, lokalizacja, lokalizacja

Nic tak nie wpływa na rentowność nieruchomości, jak jej lokalizacja. Niekiedy mieszkania w mniejszych miejscowościach, w dobrych lokalizacjach łatwiej jest wynająć niż w peryferyjnych lokalizacjach w ośrodkach akademickich. Tylko inwestycje doskonale zlokalizowane dają nam długoletnią pewność znalezienie najemcy.

Dobrym przykładem takiej realizacji jest inwestycja "Gombrowicza 33" w Gnieźnie. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano budowę 44 lokali mieszkalnych w kameralnym, 3-piętrowym budynku z podziemną halą garażową. W ofercie znajdują się mieszkania 2- i 3-pokojowe o powierzchniach od 38 do niemal 70 m2, a także komórki lokatorskie, miejsca w hali garażowej i postojowe miejsca zewnętrzne.

Sprawdzony deweloper

Przy decyzji o zakupie mieszkania zawsze warto stawiać na pewnego dewelopera. W mniejszych miejscowościach swoich sił próbują też mniejsi inwestorzy, ale robią to z różnym skutkiem.

- Niestety nieraz słyszymy od klientów przykre historie o opóźnieniach na budowach, przekładanym terminie wydawania lokali, zmianie ceny w trakcie procesu zakupowego. Jako firma wiemy jak ważne jest budowanie relacji z klientami, dlatego tak wielu z nich wraca do nas przy kolejnych inwestycjach lub poleca nasze usługi. Dzięki tym aspektom udało nam się zająć drugie miejsce wśród deweloperów na rynku poznańskim w rankingu portalu Otodom - kończy Wojciech Maćczak, Zastępca Dyrektora Działu Deweloperskiego Jakon.

Więcej informacji o inwestycjach Jakon Inwest można znaleźć pod tym LINKIEM.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.75 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro