Reklama

Ponad 14 mln zł na 13 km dróg. Wojewoda rozdał symboliczne czeki

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

To inwestycje zapowiedziane na północy Wielkopolski.

W Budzyniu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński podpisał umowy z samorządowcami i przekazał symboliczne czeki na realizację 12 inwestycji drogowych, w ramach których wybudowanych i zmodernizowanych zostanie ponad 13 km dróg. Łączna suma ich dofinansowania to ponad 14,7 mln zł.

Jak dziś przekazano, w samym Budzyniu władze samorządu pozyskane środki w wysokości 601 tys. zł planują przeznaczyć na budowę ciągu pieszo-rowerowego przy drodze gminnej - ul. Gumowa. Z kolei powiat chodzieski dzięki dofinansowaniu w wysokości 717 tys. zł wyremontuje odcinek drogi powiatowej nr 1488P w miejscowości Próchnowo.

"Dziękuję samorządowcom za naszą współpracę, za to, że jesteście tak aktywni i składacie te wnioski o rządowe wsparcie. Dzięki temu możemy realizować inwestycje, które służą mieszkańcom, które z każdym dniem poprawiają ich komfort życia i które sprawiają, że Wielkopolska nieustannie się rozwija" - podkreśla wojewoda Michał Zieliński.

Najwyższe dofinansowanie na ponad 4,5 mln zł otrzymał powiat pilski, który środki planuje przeznaczyć na przebudowę drogi powiatowej nr 1191P na odcinku Ruda-Glesno, stanowiącej ciąg obwodnicy północnej powiatu pilskiego. "Z kolei powiat złotowski dzięki dotacji będzie mógł zrealizować aż dwie inwestycje - przebudowę drogi powiatowej nr 1050P Skic- do skrzyżowania na Górkę Klasztorną z dofinansowaniem w wysokości 2 mln zł, a także przebudowę skrzyżowania drogi powiatowej nr 1042P i 1043P w miejscowości Węgierce z rządowym wsparciem o wartości blisko 1 mln zł. Jednym z samorządów, który otrzymał dofinansowanie, jest również powiat czarnkowsko-trzcianecki, który dzięki dofinansowaniu w wysokości 1,1 mln zł będzie mógł zrealizować przebudowę drogi powiatowej nr 1846P w miejscowości Krosin wraz z odwodnieniem. Powiat wągrowiecki środki w kwocie 1 mln zł przeznaczy na remont drogi powiatowej nr 1696P na odcinku Mieścisko - Budziejewko" - wylicza Nina Swarcewicz z biura prasowego WUW w Poznaniu.

"W Krajence zostanie przebudowana droga gminna - ul. W. Witosa przy rządowym wsparciu w wysokości 1 mln zł. W Ostrorogu samorząd planuje przebudowę drogi gminnej - części ul. Żniwnej z dofinansowaniem w kwocie 896 tys. zł oraz przebudowę drogi gminnej - części ul. Kościelnej z dotacją w wysokości 347 tys. zł. Gmina Damasławek pozyskane fundusze w wysokości 741 tys. zł przeznaczy na przebudowę drogi nr 209006P w miejscowości Smuszewo. Z kolei w Zakrzewie z pomocą rządowych środków w kwocie 654 tys. zł zostanie przebudowana droga gminna w miejscowości Stara Wiśniewka wraz z budową kanalizacji deszczowej" - dodaje.

To kolejne zapowiedziane inwestycje, które mają być zrealizowane dzięki środkom z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Według zapowiedzi w 2023 r. do samorządów w całej Polsce na rozwój infrastruktury drogowej trafi ponad 2,6 mld zł. Wliczając środki na 2023 r. to od początku programu łącznie ponad 15,3 mld zł.

"Dofinansowanie dla Wielkopolski na ten rok to 233,3 mln zł, co pozwoli na realizację 150 zadań, w tym 42 powiatowych i 108 gminnych. To aż 184 km nowych i wyremontowanych dróg w naszym regionie. Dzięki Rządowemu Funduszowi Rozwoju Dróg od 2019 do Wielkopolski trafiło ponad 1,3 mld zł, co pozwoliło na realizację 937 zadań - blisko 1,3 tys. km dróg" - kończy Swarcewicz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
7.06 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro