Reklama
Reklama

Poznański oddział dużej firmy optymalizuje czas pracy: 4 godziny w piątek, dodatkowy urlop lub skompresowany tydzień

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alex Kotliarskyi / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alex Kotliarskyi / unsplash.com

- Od sześciu miesięcy pracownicy testują różne warianty, począwszy od skompresowanego 40-godzinnego tygodnia pracy, dodatkowych dni wolnych, po 36-godzinny tydzień pracy - podaje Deloitte.

To pilotażowy program, którego celem jest znalezienie rozwiązania najbardziej odpowiadającego oczekiwaniom pracowników Doradztwa Podatkowego. Optymalizacja czasu pracy w pierwszej kolejności została wprowadzona w Doradztwie Podatkowym - to 9 oddziałów w całej Polsce (w tym poznański), w których pracuje w sumie 1000 osób. Jak podkreśla Deloitte, znalezienie najlepszego rozwiązania dla pracowników może zwiększyć ich produktywność.

O jakich rozwiązaniach mowa? Wśród nich są skompresowany tydzień pracy (pracownicy sami mogą decydować, ile godzin dziennie pracują pod warunkiem wyrobienia 40 godzin w tygodniu), 4-godzinny dzień pracy w piątek, co drugi piątek wolny, a także dodatkowe dni urlopu w roku. - Co ważne, żadne z tych rozwiązań nie wiąże się dla pracowników z obniżeniem ich wynagrodzenia - zapewnia firma.

Deloitte zapowiada, że decyzja o tym, który model będzie testowany dalej, zapadnie w przyszłym roku finansowym. - Z najnowszego raportu Deloitte Global Human Capital Trends wynika, że aż 80 proc. respondentów uważa dobre samopoczucie pracowników za czynnik mający duży wpływ na sukces rynkowy firmy. Z tego powodu dobrostan został uznany za najważniejszy tegoroczny trend. Z kolei 95 proc. szefów pionów HR jest zgodnych, że wypalenie zawodowe negatywnie wpływa na poziom retencji pracowników. Osoby mające lepsze samopoczucie są bardziej zaangażowane w swoje obowiązki. Dzięki temu, że praca sprawia im przyjemność, chętniej polecają innym swojego pracodawcę.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
16℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
21 km
Stan powietrza
PM2.5
14.15 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro