Reklama

"Izabella" trafiła do Muzeum Narodowego w Poznaniu

fot. Włodzimierz Hoppel
fot. Włodzimierz Hoppel

Podano wyniki Konkursu na Wydarzenie Muzealne Roku w Wielkopolsce IZABELLA 2022.

Grand Prix i statuetka Izabelli trafiła do Muzeum Narodowego w Poznaniu. Przyznano też nagrody za pierwsze miejsca w poszczególnych kategoriach dla Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu oraz Muzeum Ziemi Nadnoteckiej im. W. Stachowiaka w Trzciance. Nagrody i wyróżnienia trafiły także do Jarocina, Piły, Kępna, Leszna, Gniezna, Żabikowa, na Lednicę i do muzeów ze stolicy regionu. Laureatów, podczas gali 22 maja 2023 roku w Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, uhonorował Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, patron honorowy konkursu.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Nagroda specjalna została przyznana pośmiertnie prof. Andrzejowi M. Wyrwie, zmarłemu w zeszłym roku dyrektorowi lednickiego muzeum, a także historykowi dziejów średniowiecza i archeologowi. Wyróżnienie odebrała córka profesora. Marszałek wspominając Andrzeja Wyrwę podkreślił, że przyczynił się on m.in. do kształtu muzeum, w którym odbyła się poniedziałkowa uroczystość. "To pięknie zlokalizowany obiekt, pozwalający dostrzec niezwykłość krajobrazu, który otacza to szczególne miejsce" - mówił marszałek Woźniak o oddanej do użytku w zeszłym roku siedzibie Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, położonej tuż obok wód Jeziora Lednickiego.

"Spotkaliśmy się, by uhonorować tych, którzy - zdaniem Kapituły Konkursu - odnieśli sukces poprzez swoją działalność muzealną. Cieszy to, że wśród laureatów znalazły się nie tylko te placówki z największym potencjałem, ale również te, które działają w lokalnych społecznościach i także mają interesującą ofertę. To jest pełny obraz wielkopolskiego muzealnictwa" - podkreślił marszałek Woźniak. Marszałek nawiązał także do włączenia od tego roku do grona muzeów Samorządu Województwa Wielkopolskiego dwóch placówek - Muzeum Archeologicznego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

"Izabela Czartoryska, kiedy zakładała swoje pierwsze muzeum, na jego budynku napisała przeszłość przyszłości, warto zwłaszcza o tym drugim członie pamiętać. To ważne, aby w naszej działalności, posługując się zabytkami i mówiąc o przeszłości, myśleć również o tym, co będzie. Tym bardziej, że jako muzealnicy w naszej pracy mamy ogromną rolę do spełnienia, w tym kształtowania postaw obywatelskich" - zaznaczył Jan Maćkowiak, prezes Fundacji Muzeów Wielkopolskich.

"Nagroda Izabella - inspirowana postacią Izabeli Czartoryskiej - jest wyrazem uznania dla najważniejszych wydarzeń muzealnych roku w Wielkopolsce oraz ich twórców. Od początku jej patronem jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Pomysłodawcą nagrody był w 2007 r. Mieczysław Nadolski, wieloletni pracownik Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Nagroda jest honorowa. Laureaci otrzymują statuetki Izabelli oraz dyplomy
" - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

"Muzea oceniane są w pięciu kategoriach: działalność wystawiennicza, działalność edukacyjna, działalność naukowa i wydawnicza, działalność promocyjna i popularyzatorska oraz opieka nad dziedzictwem kultury, konserwacje, inwestycje" - przypomina rzeczniczka.

Organizatorami konkursu o nagrodę Izabelli są Fundacja Muzeów Wielkopolskich oraz Samorząd Województwa Wielkopolskiego, który wspiera przedsięwzięcie także finansowo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
9.55 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro