Reklama
Reklama

Balon żołądkowy - nieoperacyjna i bezpieczna metoda leczenia nadwagi

Nadwaga jest niebezpieczna!

Nadwaga i otyłość są wprost związane ze współczesną cywilizacją. W dużym stopniu wynika to z dzisiejszego stylu życia. Żyjemy w pośpiechu, prowadzimy siedzący tryb życia, nie dbamy o odpowiednią dietę. Bardzo często reakcją na wszechobecny stres jest sięganie po słodkie i słone przekąski. Zwyczajnie "zajadamy" stres. Jeśli dodamy brak ruchu i niechęć do wysiłku fizycznego, mamy gotowy przepis na katastrofę.
Nie ma co ukrywać, otyłość jest chorobą powszechną, skutkującą skróceniem życia. I trzeba pamiętać, że nie jest to kwestia wyłącznie estetyczna. Nadwaga, a już szczególnie otyłość prowadzi bardzo często do rozwoju innych groźnych chorób. Cukrzyca typu II, nadciśnienie tętnicze, problemy z przeciążonymi stawami. Istnieje też otyłość hormonalna, związana z podwyższonym poziomem niektórych hormonów, przede wszystkim kortyzolu. Niezależnie od tego, jaka otyłość nas dotknęła, nadchodzi moment, w którym chcemy powiedzieć DOŚĆ!

Bariatria w walce ze zbędnymi kilogramami


Już od dłuższego czasu istnieje dziedzina medycyny nazywana bariatrią. Zajmuje się ona diagnozowaniem oraz leczeniem nadwagi i otyłości. Jeszcze kilkanaście lat temu, poza metodami farmakologicznymi, jedyną szansą była poważna interwencja chirurgiczna polegająca na zmniejszeniu żołądka metodą operacyjną. Czy można tego uniknąć? Jak najbardziej!
Metodą odchudzania, która cieszy się coraz większą popularnością jest balon żołądkowy. Balon w żołądku? Fakt brzmi to dość dziwnie, ale jest to skuteczna i bezpieczna metoda walki z otyłością. Jest to balonik wykonany z silikonu medycznego, a więc materiału bardzo dobrze tolerowanego przez organizm, w tym przez kwaśne środowisko żołądka. Procedura z wykorzystaniem balonu nie jest nowa, została przez lata wypróbowana wiele tysięcy razy z doskonałym skutkiem.
W Centrum Medycznym AM Medic mamy zespół doświadczonych specjalistów, którzy z sukcesem wykonali już wiele zabiegów z wykorzystaniem balonu żołądkowego. Wiedza fachowa lekarzy oraz dietetyków pozwoliła już sporej grupie pacjentów zrzucić dużą ilość kilogramów i pożegnać się z otyłością.

Jak wygląda zabieg?


Zanim wykona się samą procedurę endoskopową, pacjent zostaje zaproszony na konsultację do lekarza-endoskopisty w Centrum Medycznym AM Medic. W czasie pierwszej wizyty szczegółowo omawia się cały proces leczenia i wspólnie z pacjentem podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu implementacji balonu żołądkowego. Przed przystąpieniem do zabiegu, lekarz prowadzący kieruje pacjenta również na konsultację do dietetyka oraz psychologa, którzy upewniają się, że nie ma żadnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu.
W umówionym czasie pacjent zjawia się w Centrum Medycznym AM Medic, a następnie zespół anestezjologiczny przygotowuje chorego i poddaje krótkiemu uśpieniu (znieczuleniu ogólnemu). W tym czasie (zwykle ok. 30 min) lekarz wprowadza przez usta silikonowy balonik, umieszczając go bezpośrednio w żołądku pacjenta. Zabieg ten jest zbliżony do typowej gastroskopii. Pacjent po zabiegu pozostaje w klinice przez kilka godzin na obserwacji. Przez pierwszych kilka dni pacjent może odczuwać pewien dyskomfort, zdarzają się czasem nudności, rzadziej wymioty.
Leczenie balonem żołądkowym trwa zwykle rok, a balon przez cały proces odchudzania objęty jest gwarancją producenta. Po tym okresie wykonuje się podobną procedurę, podczas której z balonu jest odsysany uprzednio wprowadzony płyn, a sam balon usuwa się pod kontrolą gastroskopu.

Ile można schudnąć?

Publikacje naukowe oraz nasze doświadczenie pokazują, że pacjenci, którzy zostali poddani procedurze z użyciem balonu żołądkowego, mogą w stracić nawet do 30-40 kg. Bez głodówek i bez męczących ćwiczeń fizycznych. W ten sposób można odzyskać dawną sylwetkę, poprawić sprawność fizyczną, normalizuje się poziom glukozy we krwi i ciśnienie tętnicze. Pacjentom wraca radość z życia, a to jest wartość bezcenna.

Czy każdy może mieć założony balonik?

Większość tak, choć są pewne przeciwwskazania. Procedury nie można wykonać m.in. u kobiet ciężarnych, osób z poważnymi schorzeniami wątroby, problemami z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Każdorazowo o kwalifikacji do zabiegu decyduje lekarz.

Czy po zabiegu muszę jakoś zmienić styl życia?

Tak! Trzeba przede wszystkim zadbać o dietę i ruch. Wsparciem służyć będą przez cały okres leczenia lekarze oraz dietetycy Centrum Medycznego AM Medic. Podczas leczenia balonem nie ma przeciwwskazań do uprawiania jakiejkolwiek dyscypliny sportu. Można także prowadzić samochód oraz podróżować samolotem. Balon żołądkowy znacząco pomaga w osiągnięciu prawidłowej masy ciała. Czas leczenia balonem pozwala w komfortowy sposób utrwalić dobre nawyki żywieniowe, które spowodują utrzymanie prawidłowej masy ciała po usunięciu balonu żołądkowego.

www.ammedic.pl

https://pl-pl.facebook.com/ammedicpoznan/

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

18℃
13℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
16 km
Stan powietrza
PM2.5
6.97 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro