Reklama
Reklama

PST po remoncie: miejscowo pojawia się ograniczenie prędkości do 5 km/h. Dlaczego?

fot. Krystian Andrzejewski
fot. Krystian Andrzejewski

Okazuje się, że na wyremontowanej trasie problemem są nie tylko nie mogące się tu pojawiać Moderusy Gamma.

O tym, że Gammy nie jeżdżą po trasie PST pisaliśmy już na epoznan.pl. Sprawa ma związek z problemem wykrytym w tramwaju. Nie chodzi więc o wykonanie torowiska. - Podczas przejazdów technicznych trasą PST z maksymalną prędkością 70 km/h w pojazdach typu Moderus Gamma zaobserwowano tzw. wężykowanie - wyjaśniała nam kilka dni temu Agnieszka Smogulecka, rzeczniczka MPK Poznań. - W związku z tym, w trosce o komfort podróżowania, podjęta została decyzja, aby na linie obsługujące PST nie ekspediować tramwajów tego typu. MPK Poznań, wspólnie z producentem wagonów - firmą Modertrans oraz specjalistami m.in. z Politechniki Poznańskiej, intensywnie pracują nad rozwiązaniem problemu - zapewniała.

Ale nasi Czytelnicy zwracali uwagę nie tylko na fakt, że na trasie nie pojawią się Gammy. Jak wskazują, mniej więcej na wysokości ulicy Poznańskiej tramwaje jadą zdecydowanie wolniej niż przed remontem. - Jest tam ograniczenie do 5 km/h, ani przed remontem ani już po, kiedy jeździła linia nr 3, aż takiego ograniczenia nie było. Gdzieś czytałem, że doszło do wyboczenia szyn w tym miejscu - napisał Marcin. Ale takich sygnałów otrzymaliśmy więcej.

Co na to MPK Poznań? - Przy oddawaniu nowych tras, w pierwszym okresie eksploatacji zawsze następuje obserwacja i regulacja torowiska. Po standardowej regulacji naprężeń termicznych szyn (co zaplanowano na ten tydzień w godzinach nocnych) ograniczenie prędkości w tym miejscu zostanie zmienione - docelowo maksymalna prędkość przewidziana na tym odcinku wyniesie 40 km/h, a na zwrotnicy - 10 km/h. Natomiast od minionej soboty na estakadzie i odcinku od estakady do pętli Os. Sobieskiego obowiązuje ograniczenie prędkości tramwajów do 70 km/h (wcześniej tramwaje mogły tam jeździć z maksymalną prędkością do 50 km/h) - zaznacza Agnieszka Smogulecka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
18℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro