Reklama

30 lat temu ogłoszono przetarg na zabudowę placu Andersa. Dziś to poznański "down town"

fot. archiwum Andersia Silver
fot. archiwum Andersia Silver

Wkrótce plac zyska ostatni element - Andersię Silver.

Historia zabudowy poznańskiego placu Andersa sięga 1993 roku. Właśnie 30 lat temu władze naszego miasta postanowiły ogłosić przetarg na projekt zabudowy placu. - Przyświecała nam wtedy idea stworzenia centrum biznesowego, pionierskiego w swym zamyśle w kontekście postkomunistycznej poznańskiej rzeczywistości, a jednocześnie tak potrzebnego w ówczesnym Poznaniu. Plac Andersa miał stać się miejscem, w którym polskie i międzynarodowe korporacje, mogłyby lokalizować swoje biura oraz przedstawicielstwa, a przedsiębiorcy planować nowe inwestycje ekonomiczne zwłaszcza w Poznaniu. Centrum, którego poziom porównywalny byłby do tego, jakim szczyciły się podówczas biznesowe centra najważniejsze europejskich stolic. Chcieliśmy stworzyć poznańskie "down town", którego zadaniem miało być wprowadzenie miasta w nowy wymiar rozwoju i nadchodzące milenium - wspomina Adam Trybusz, inicjator i pomysłodawca realizacji, Prezes Zarządu Andersia Property Sp. z o.o.

TEJ! Zasługujesz na jesienny relaks. Linea Mare***** nad morzem to idealne miejsce na wypoczynek wśród sosnowych lasów. Odkryj spokój i komfort w wyjątkowym otoczeniu.
REKLAMA

Dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu kilka lat później plac zaczął się zmieniać. W 2001 roku ukończono budowę pierwszego obiektu - Poznańskiego Centrum Finansowego. Ma 16 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne oraz powierzchnię prawie 19 tysięcy metrów kwadratowych. Sześć lat później do użytku oddano Andersię Tower z hotelem Andersia. Ma 19 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne oraz 25 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni. W roku 2012 dołączył do nich budynek Andersia Business Centre z 5 kondygnacjami naziemnymi i 2 podziemnymi. Ma najmniejszą powierzchnię - 15 tysięcy metrów kwadratowych. Dopełnieniem placu będzie powstająca obecnie Andersia Silver, która będzie mieć 26 kondygnacji naziemnych i 3 podziemne. Ma mieć 40 tysięcy m2 powierzchni i będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu. Andersia Silver ma być gotowa za 2 lata, a więc w 2025 roku. Tym samym zakończy się trwająca 25 lat zabudowa placu.

Koszt budowy wszystkich obiektów, które powstały i powstają na placu to razem ponad miliard złotych. Znajduje się w nich 6000 miejsc pracy - 3000 już funkcjonują, a drugie tyle powstanie w Andersii Silver.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Problemy na Ławicy przez pogodę
9℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
22.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro