Reklama

Collegium Altum gotowe, na budynku pojawią się nazwa i logo uczelni. Będzie też taras widokowy

W przeszłości na Collegium Altum wisiała nazwa uczelni | fot. Edyta Stec
W przeszłości na Collegium Altum wisiała nazwa uczelni | fot. Edyta Stec

Choć prace związane z termomodernizacją budynku zakończyły się, Altum czeka jeszcze na ostatni element.

Jak informowaliśmy w czwartek, w maju zakończyła się inwestycja kosztująca 55 mln złotych. Dzięki niej zapotrzebowanie na energię Collegium Altum zmniejszyło się o około 60 procent. Obiekt wygląda też inaczej - dzięki wymianie charakterystycznej czerwonej blachy.

Dwa lata temu zrobiło się głośno o tym, że na wysokiej części budynku pojawić się mają nazwa i logo Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Nie wszystkim ten pomysł się spodobał. - W naszej opinii bryła wysokiej części zespołu urbanistyczno-architektonicznego Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu (Collegium Altum), jest już wystarczająco charakterystycznym elementem sylwety miasta i nie wymaga podkreślania budynku dodatkowymi akcentami wizualnymi - komentowało Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Wiosną 2021 roku rzecznik uczelni tłumaczył nam, że rzeczywiście UEP ma taki plan. Nazwa nie ma być podświetlana, bo Collegium Altum znajduje się na trasie samolotów podchodzących do lądowania na Ławicy. Jak zaznaczano, uczelnia ma zgodę Wydziału Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta, a napis znalazł się w projekcie termomodernizacji obiektu i został zaakceptowany także przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Zapytaliśmy uczelnię, czy wciąż planuje umieszczenie napisu na budynku. Jak nam wyjaśniono, pomysł pozostaje aktualny, a obecnie trwają "ostatnie uzgodnienia w związku z procedowaniem uchwały krajobrazowej".

Dobra wiadomość jest taka, że uczelnia zapowiedziała otwarcie tarasu widokowego na 18. piętrze budynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
6℃
Poziom opadów:
1.9 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
62.51 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro