Reklama
Reklama

Elektrownia atomowa: wybrano pełnomocnika rządu

We wtorek Hanna Trojanowska, która dotychczas pracowała w Polskiej Grupie Energetycznej, została powołana na pełnomocnika rządu ds. energetyki jądrowej. Będzie równocześnie pełnić funkcję wiceministra gospodarki. Trojanowska zapewnia, że za wcześnie jest na mowę o konkretnej lokalizacji elektrowni.

Donald Tusk jeszcze kilka tygodni temu zapewniał, że pierwsza w Polsce elektrownia atomowa powstanie do 2020 roku. Hanna Trojanowska jest ostrożna w swoich obietnicach. Jej zdaniem 2020 rok to odważna data na zakończenie tak poważnej inwestycji.

Pełnomocnik ds. energetyki jądrowej zapewniła, że by móc rozmawiać o ewentualnej lokacji dla inwestycji, trzeba się najpierw zająć uchwaleniem regulacji prawnych, a także kryteriów lokalizacyjnych. Możliwe, że konieczne zmiany prawne zostaną wprowadzone do końca 2010 roku.

Dopiero po tym terminie możliwe będzie zastanawianie się nad wyborem miejsca na elektrownię atomową. Jak podkreśliła Trojanowska - najwięcej szans mają lokalizacje znajdujące się na północ od linii Poznań-Warszawa.

Nieoficjalnie mówi się o dwóch możliwych lokalizacjach w województwie wielkopolskim - są to Klempicz i Konin.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Wiatr zrywa dachy w Wielkopolsce. Strażacy odebrali już ponad 140 zgłoszeń
24℃
14℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
23.75 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro