Reklama
Reklama

Autostrady zarządzane przez GDDKiA od lipca bezpłatne. Co z A2 w Wielkopolsce?

fot. Autostrada Wielkopolska
fot. Autostrada Wielkopolska

Rząd w środę zajął się sprawą autostrad.

Rada Ministrów przyjęła w środę projekt ustawy o autostradach. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w trakcie konferencji podał, że rząd będzie dążyć do tego, by opłaty znieść już od 1 lipca. Opłaty mają być zniesione dla aut poniżej 3,5 tony, a więc dla samochodów osobowych oraz motocykli.

Co istotne, zmiany mają zajść w przypadku autostrad zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Są to dwa odcinki - A4 Wrocław - Sośnica oraz A2 Stryków - Konin. W przypadku A2 chodzi o fragment przebiegający częściowo przez Wielkopolskę.

Zdecydowanie dłuższy odcinek A2 przebiegający przez nasze województwo to tak zwany odcinek koncesyjny - nie jest zarządzany przez GDDKiA, a przez Autostradę Wielkopolską. Ma 255 km i ciągnie się od Konina do Świecka, z czego stawki za przejazd pomiędzy Koninem i Nowym Tomyślem ustala koncesjonariusz, a na odcinku Nowy Tomyśl - Świecko państwo. Jak łatwo się domyślić, na odcinku państwowym jest zdecydowanie taniej. Nie jest to jednak jedyny koncesyjny odcinek w kraju. Podobnie jest na odcinku A1 Rusocin - Nowa Wieś oraz A4 Katowice - Kraków.

Co z tymi odcinkami autostrad? Jak zapowiedział na konferencji minister Adamczyk, zniesienie opłat na tych trasach jest uzależnione od wynegocjowania z koncesjonariuszami stosownych warunków na jakich będzie można znieść odpłatność za przejazd. - mamy nadzieję, że stanie się to w ciągu roku - powiedział. Autostrada Wielkopolska obecnie nie komentuje sprawy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
10.10 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro