Reklama
Reklama

Miliony na inwestycje drogowe w Wielkopolsce. Wojewoda również w podpoznańskich gminach rozdawał symboliczne czeki

fot. WUW Poznań
fot. WUW Poznań

Łączna wartość rządowego wsparcia dla tych inwestycji to ponad 20 mln zł.

We wtorek w Delegaturze Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie wojewoda Michał Zieliński podpisał umowy z czterema samorządami powiatowymi. "Dzięki dofinansowaniu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości 2,7 mln zł powiat kościański zrealizuje budowę, przebudowę i rozbudowę drogi powiatowej nr 3962P (ul. Łąkowa w Kościanie). Samorząd powiatu pleszewskiego przy rządowym wsparciu w wysokości 507 tys. zł planuje przebudowę drogi powiatowej nr 3090P (ul. Kolejowa) w miejscowości Gizałki. Z kolei w powiecie leszczyńskim zostanie rozbudowana droga powiatowa nr 4791P na odcinku od DK 12 do miejscowości Pawłowice dzięki dofinansowaniu z programu w wysokości 4,2 mln zł. Natomiast powiat jarociński środki w wysokości 4,4 mln zł przeznaczy na przebudowę drogi powiatowej nr 3740 P Żerków - Bieździadów" - informuje Nina Swarcewicz z biura prasowego WUW w Poznaniu.

"Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg to program, który umożliwia realizację inwestycji, które służą przede wszystkim mieszkańcom. To modernizacja i budowa dróg, które pozwalają im dotrzeć do szkoły, pracy, czy też szpitala" - podkreśla wojewoda Michał Zieliński.

Tego samego dnia wojewoda podpisał również umowy z samorządami z powiatu poznańskiego w Ośrodku Kultury w Luboniu. Jak przekazano, do Lubonia ma trafić dofinansowanie w wysokości 3,7 mln zł na remont odcinka ul. Żabikowskiej. Gmina Kleszczewo otrzyma środki w kwocie 504 tys. zł na budowę drogi wraz z chodnikami oraz zjazdami przy ul. Lawendowej w miejscowości Gowarzewo. W gminie Kostrzyn zostanie wybudowana ulica Spokojna w Siekierkach Wielkich przy rządowym wsparciu w wysokości 584 tys. zł. Gmina Suchy Las pozyskane fundusze w wysokości 1,3 mln zł planuje przeznaczyć na budowę ulicy Kwiatowej w Golęczewie. Natomiast w Pobiedziskach z pomocą środków w wysokości 1,7 mln zł zostanie przebudowany układ komunikacyjny w rejonie ulic Władysława Jagiełły, Zielonej i Tysiąclecia wraz z przebudową odwodnienia, z kolei gmina Komorniki dzięki dofinansowaniu w kwocie 837 tys. zł będzie mogła zrealizować budowę ul. Garncarskiej w Plewiskach.

"Podpisane umowy to dofinansowanie inwestycji, które pozwolą na rozwój bezpiecznej i nowoczesnej infrastruktury drogowej. Kolejne edycje programu są dowodem na to, że współpraca administracji rządowej i samorządowej daje możliwość realizacji nowych inwestycji, które są potrzebne dla mieszkańców i rozwoju całego regionu" - podkreśla wojewoda.

Jak podkreślają przedstawiciele WUW w Poznaniu, w 2023 r. do samorządów w całej Polsce na rozwój infrastruktury drogowej trafi ponad 2,6 mld zł. "Wliczając środki na 2023 r. to od początku programu łącznie ponad 15,3 mld zł. W tegorocznej edycji Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg do wielkopolskich samorządów trafi ponad 233 mln zł, co pozwoli na realizację 150 zadań, w tym 42 powiatowych i 108 gminnych. To aż 184 km nowych i wyremontowanych dróg w naszym regionie" - kończy Swarcewicz.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
18℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro