Reklama
Reklama

W Poznaniu powstanie nowy park. "Rozpoczynamy przygotowania do budowy"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Miejsce ma służyć mieszkańcom już w 2024 roku.

Miasto Poznań razem z parafią Łacina i Fundacją Zakłady Kórnickie podjęło inicjatywę stworzenia tam nowego parku. Rozpoczyna się etap konsultacji - na ich podstawie powstanie finalny plan. Bo to głównie mieszkańcy mają podjąć decyzję o tym, jak to miejsce ma wyglądać. Na pierwszym spotkaniu dotyczącym nowego parku Miasto reprezentowali Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta i Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

"Rozpoczynamy przygotowania do budowy parku, który będzie służył mieszkańcom Łaciny i okolic" - mówi Mariusz Wiśniewski. "Doceniamy zaangażowanie lokalnej społeczności w to przedsięwzięcie. Pokazuje ono, jak ważny jest to temat dla mieszkańców. Cieszymy się, że kolejne takie miejsce przyczyni się do wzrostu komfortu życia w Poznaniu" - dodaje.
Park św. Franciszka będzie integralną częścią parafii Imienia Jezus. Na części terenu powstanie Centrum Duszpasterskie.

"Centrum Duszpasterskie, które powstaje na Łacinie, ma być miejscem otwartym na wierzących i niewierzących" - podkreśla ks. Radek Rakowski, proboszcz parafii Łacina. "Chcemy stworzyć międzypokoleniowe miejsce spotkań, które pomoże w budowaniu wspólnoty, tworzeniu kultury oraz odkrywaniu duchowej sfery życia człowieka. Park św. Franciszka ma również być miejscem dla wszystkich, gdzie obcując z przyrodą będziemy mogli się wyciszyć, odpocząć i odkrywać wspólnie piękno fauny i flory, stworzenia bożego" - dodaje.

Dariusz Grzybek, prezes Fundacji Zakłady Kórnickie, podkreśla, że bardzo ważna jest funkcja społeczna parku. "Park św. Franciszka w Poznaniu to miejsce - symbol. Położony pośrodku nowych osiedli ma być zieloną enklawą dającą oddech dla mieszkańców nowej dzielnicy i dającą okazję do tworzenia nowej wspólnoty ludzi, których połączyło miejsce zamieszkania i szacunek dla dzieła stworzenia głoszonego przez św. Franciszka" - mówi. "Święty Franciszek z Asyżu jest postacią jednoczącą ludzi różnych profesji, różnych idei, emocji i stanów. Wokół niego gromadzą się zdeklarowani chrześcijanie i osoby kroczące innymi ścieżkami duchowymi. Bo właśnie duchowość i kultura są nowymi inspiracjami dla postaw proekologicznych, dla uważności i szacunku dla Ziemi, dla budowania naszej wspólnej przyszłości. To właśnie ekologia integralna, zwracająca uwagę na wzajemne przyjazne relacje człowieka z Ziemią, jest myślą, której potrzeba dziś szczególnie. Park św. Franciszka ma być zarówno enklawą zieleni pośrodku nowych blokowisk, ale i miejscem refleksji nad światem i punktem tworzenia nowej kultury szacunku, przyjaźni i współpracy" - dodaje.

"W mieście często tęsknimy za obcowaniem z naturą" - mówi Marek Sternalski, radny Poznania. "Ogrody społeczne to miejsca, w których ludzie mogą spotykać się, tworzyć coś razem i być gospodarzami miejsca, biorąc za nie odpowiedzialność. Co ważne dla projektu, powstanie parku św. Franciszka popierają przedstawiciele wszystkich klubów w radzie miasta. W tym celu powstanie specjalna uchwała kierunkowa" - dodaje.

W projekt zaangażowany jest również m.in. Uniwersytet Przyrodniczy. Otwarcie parku św. Franciszka na Łacinie przewidywane jest na 2024 rok.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
21℃
14℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
18.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro