Reklama
Reklama

To pierwsze takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie. Będzie służyć pacjentom poznańskiego szpitala

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

W piątek 12 maja Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Jan Trzuskowski, dyrektor ds. technicznych Narodowego Centrum Badań Jądrowych podpisali umowę na dofinansowanie z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 budowy akceleratora generującego wiązkę elektronów o ultra wysokiej mocy dawki (FLASH RT) i infrastruktury koniecznej do jego funkcjonowania.

Ponad 5,5 mln zł dofinansowania unijnego trafiło do Narodowego Centrum Badań Jądrowych. "Dzięki tym środkom powstaje akcelerator do radioterapii typu FLASH RT. Będzie to pierwsze takie urządzenie w Polsce i jedno z nielicznych na świecie, które będzie mogło służyć pacjentom marszałkowskiego Wielkopolskiego Centrum Onkologii" - informuje Anna Parzyńska - Paschke, rzeczniczka marszałka.

"To cenne projekty i dobrze zainwestowane pieniądze z punkty widzenia przyszłych efektów" - mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. "Zależy nam na rozwoju polskiej nauki, dlatego takie przedsięwzięcia bardzo nas cieszą i stają się przedmiotem satysfakcji" - dodaje.

Akcelerator w najbliższych miesiącach trafi do Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu, gdzie powstanie specjalne pomieszczenie dla użytkowania tego typu urządzenia.
"Na świecie istnieje tylko kilka podobnych urządzeń, w Polsce nie ma żadnego. Zastosowanie akceleratora ma poprawić efekty terapeutyczne, jednocześnie chroniąc zdrowe tkanki w organizmie. To zupełnie nowa metoda, która pozwoli na emitowanie promieniowania elektronowego o mocy dawki ultrawysokiej" - podkreśla prof. Julian Malicki, dyrektor WCO.

Jacek Tracz z NCBR dodaje, że pierwsze próby akceleratora wypadły optymistycznie, ale by pacjenci mogli z niego bezpiecznie korzystać, konieczne są kolejne badania. "To, co wyróżnia nasze urządzenie to fakt, że powstaje ono u nas od podstaw. Te funkcjonujące na świecie zazwyczaj są przerobione z już istniejących. W naszym będzie można dowolnie ustawiać poszczególne parametry wiązki" - mówi Jacek Tracz.

"Uczestnikami projektu obok WCO są również Instytut Chemii i Techniki Jądrowej i Centrum Wysokich Technologii w Świerku "HITEC ŚWIERK" Sp. z o.o." - podkreśla rzeczniczka.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
5.34 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro