Reklama
Reklama

"To ważny moment dla wszystkich Wielkopolan". Minister i marszałek podpisali umowę

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

We wtorek 9 maja Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego oraz Piotr Gliński, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisali uroczyście w Warszawie umowę w sprawie prowadzenia - jako wspólnej instytucji kultury - Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

"To ważny moment dla wszystkich Wielkopolan, bo razem czekaliśmy na to, by historia powstańcza trafiła do wszystkich Polaków. Po tym, jak Sejm RP ustanowił Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, następuje materialne potwierdzenie faktu uznania tego wydarzenia, za takie o charakterze ogólnopolskim" - podkreślił marszałek Marek Woźniak. "Nowe muzeum będzie najlepszym sposobem na przekazanie pamięci o powstaniu. Ale nie tylko ono jest istotne, także cały proces, który do niego doprowadził, czyli słynna wielkopolska najdłuższa wojna nowoczesnej Europy. Ważne jest również ukazanie potencjału, jaki Wielkopolska wniosła do II Rzeczpospolitej i wojny polsko-bolszewickiej, która została w dużej mierze wygrana dzięki wielkopolskim oddziałom" - dodał Marek Woźniak.

"Zgodnie z założeniami zrealizujemy tę ważną, nie tylko dla Wielkopolski i Poznania, ale całego kraju, inwestycję. Wszyscy doskonale wiemy, że instytucje muzealne są bardzo potrzebne, a to jest jedna z tych instytucji, która wypełni białą plamę" - stwierdził minister Piotr Gliński.

W zapisach umowy jej strony dookreślają, jak to wspólne prowadzenie ma wyglądać. W wymiarze finansowym polegać ma między innymi na zapewnieniu przez Ministra i Województwo środków potrzebnych do utrzymania i rozwoju tej placówki, z ich budżetów oraz na zapewnieniu bezpieczeństwa zgromadzonym w niej zbiorom. Ponadto na realizację inwestycji Minister, począwszy od bieżącego roku, zobowiązuje się przekazać 222 mln złotych, przekazywane w transzach do 2026 roku włącznie. Minister także przekaże dotacje podmiotowe.

"Zapisy umowy zobowiązują Województwo z kolei do przekazania 148 mln złotych na tę inwestycję w tym i kolejnych latach. Zarówno Minister, jak i Województwo zobowiązują się także do przekazania dotacji podmiotowych" - informuje Anna Parzyńska - Paschke , rzeczniczka marszałka. "Podpisaniu umowy towarzyszyło też nadanie statutu Muzeum, w którym ewentualne zmiany dokonywane będą odtąd przez Województwo w uzgodnieniu z Ministrem. Nadzór nad Muzeum sprawuje Województwo. Umowa została zawarta na okres do 31 grudnia 2026 roku, z możliwością jej przedłużenia" - dodaje.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
4.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro