Reklama
Reklama

Jest porozumienie w Volkswagen Poznań. Będą wzrosty wynagrodzeń i dodatkowe bonusy. Podano szczegóły!

Materiały prasowe | fot. Volkswagen Poznań
Materiały prasowe | fot. Volkswagen Poznań

Porozumienie podtrzymuje gwarancje zatrudnienia dla 8500 pracowników do końca roku 2024.

Jak poinformowano, Zarząd spółki Volkswagen Poznań oraz komisja zakładowa NSZZ Solidarność zakończyły rozpoczęte 20 marca br. negocjacje płacowe.

"Poprzednie porozumienie płacowe zawarliśmy ze stroną związkową pod koniec 2021 roku" - mówi Jolanta Musielak, członek zarządu Volkswagen Poznań ds. personalnych i organizacji. "Porozumienie to miało obowiązywać do końca 2023 roku, ale ze względu na obecną sytuację gospodarczą, postanowiliśmy, że ponownie do stołu negocjacyjnego zasiądziemy już teraz. Chcemy w ten sposób podkreślić, że w tej ciągle zmieniającej się rzeczywistości, najważniejszym dla nas celem pozostaje utrzymanie atrakcyjności Volkswagen Poznań jako pracodawcy, motywacja naszych pracowników oraz zabezpieczenie ciągłości produkcji i zachowanie konkurencyjności przedsiębiorstwa"- dodaje.

Rozmowy pomiędzy zarządem Volkswagen Poznań a OM NSZZ Solidarność zakończyły się 26 kwietnia br. Na ich podstawie, od 1 lipca br. tabela wynagrodzeń pracowników Volkswagen Poznań wzrośnie o 8,2%, a od 1 stycznia 2024 r. o kolejne 4,5% od podwyższonej już podstawy wynagrodzenia - łącznie daje to 13,1%. "Dodatkowo pracownicy otrzymają bonusy w łącznej wysokości 10 000 złotych - 6000 złotych brutto w czerwcu br. oraz 4000 złotych brutto w lutym roku następnego. W porozumieniem utrzymano także pozostałe składniki wynagrodzeń. Z majową pensją w tym roku pracownicy odbiorą także bonus wakacyjny w wysokości 100% wynagrodzenia zasadniczego, a w grudniu bonus świąteczny do 70% wynagrodzenia zasadniczego. Podtrzymano także premie miesięczne, premie roczne, dodatki nocne, zwaloryzowane dodatki zmianowe i stanowiskowe oraz pakiet świadczeń niefinansowych, np. stały dostęp do opieki medycznej i specjalistów w przychodniach zakładowych, czy pakiet medyczny. Wyższe płace mają także wpływ na wyższą kwotowo składkę na PPE, która wynosi 3,5% miesięcznego wynagrodzenia całkowitego" - informuje Patrycja Kasprzyk, rzecznik prasowy Volkswagen Poznań.

Podczas negocjacji uzgodniono również gwarancje zatrudnienia dla 8500 pracowników stałych do końca roku 2024. Zawarto również zapis o elastyczności czasu pracy.

"Inflacja i niepewność gospodarcza na całym świecie dają się we znaki całemu społeczeństwu. Tym bardziej właśnie teraz musimy walczyć o prawa pracowników. Poziom podwyżek, który osiągnęliśmy w tych negocjacjach może nie w 100%, ale w jakimś stopniu jednak rekompensuje tę sytuację. Cieszymy się jako strona związkowa z osiągniętego porozumienia płacowego, ale również z gwarancji utrzymania miejsc pracy do końca 2024 roku. Wierzę, że cały ten pakiet da większe bezpieczeństwo finansowe i zatrudnienia w tych niepewnych czasach" - podkreśla Piotr Olbryś, przewodniczący NSZZ Solidarność w Volkswagen Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.30 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro