Reklama
Reklama

Nowa miejscówka na mapie Poznania. Startuje już w środę

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

To Srebrny Fyrtel.

Jak już zapowiadaliśmy na łamach epoznan.pl, Srebrny Fyrtel - Senioralne Miejsce Współpracy to przestrzeń dla osób w wieku dojrzałym, które chcą aktywnie uczestniczyć m.in. w kulturalnej ofercie Miasta i jednocześnie być jej twórczyniami i twórcami. Ofertę tworzyć będą seniorki i seniorzy, wykorzystując je do realizacji własnych inicjatyw, dzieląc się jednocześnie swoimi umiejętnościami, wiedzą i doświadczeniem. Inicjatorem projektu jest Miejska Rada Seniorów w Poznaniu, a współrealizatorem Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Pierwsze spotkanie rozpocznie się w środę, 10 maja, o godz. 13. Jego gośćmi będą Henryk Kociemba i Roman Binek (słuchacze Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku).
Obaj, będąc kapitanami jachtów, w trakcie rejsów m.in. po Morzu Karaibskim i Adriatyku, tworzą dzienniki malarsko-rysunkowe, które stanowią autorskie komentarze do sytuacji. "Podczas spotkania zaprezentują swoje dokonania i opowiedzą o przygodzie ze sztukami wizualnymi, zachęcą też do aktywnego spędzania wolnego czasu, otwartości w podejmowaniu nowych wyzwań, umożliwiających rozwinięcie swoich pasji. Spotkanie adresowane jest do seniorów zarówno posiadających już dorobek artystyczny, pragnących kontynuować i poszerzać swoje dotychczasowe dokonania, jak do i tych, którzy dopiero zamierzają rozpocząć przygodę ze sztuką. Wprowadzenie do spotkania i komentarz do prezentowanych prac zapewni dr Magdalena Parnasow-Kujawa, absolwentka UAP w Poznaniu" - zapowiadają miejscy urzędnicy.

Kolejne spotkanie 10 maja rozpocznie się o godz. 16 i będzie poświęcone grom planszowym. Można się już na nie zapisywać pod numerem telefonu: 61 842 35 09. W świat planszówek wprowadzi seniorów i seniorki Jakub Grypczyński, pasjonat gier. "W środę będzie można zagrać m.in. w klasyczne tytuły, takie jak Carcassone (kafelkowa gra na punkty, w stylu domino), Osadnicy z Catanu (lekka gra ekonomiczna) czy Scrabble (gra słowna). Dostępne będą również gry takie jak Tajniacy (imprezowa gra w skojarzenia), Splendor (abstrakcyjna gra ekonomiczna), Ogródek (kafelkowa gra w tworzenie swojego ogródka), Wsiąść do pociągu (gra polegająca na budowaniu połączeń kolejowych), 7 Cudów Świata (ekonomiczna gra karciana, bez interakcji), Sabotażysta (kooperacyjna gra karciana) czy Smallworld (gra strategiczna)" - dodają urzędnicy.

Srebrny Fyrtel znajduje się w przestrzeni Przystanku Pireus, przy ul. Głogowskiej 35. Spotkania będą się odbywać w każdą środę maja i czerwca w blokach tematycznych rozpoczynających się o godz. 10.00, 13.00 i 16.00. Udział w nich jest bezpłatny, obowiązują zapisy: tel. 61 842 35 09 (od pon. do pt. w godz. 8.00-16.00).

Spotkania w Srebrnym Fyrtlu będą organizowane w ramach kilku bloków tematycznych:
- "Zrozumieć świat" - poruszające m.in. kwestie wsparcia dla osób potrzebujących czy opieki nad osobami zależnymi,
- "Jak dobrze i długo żyć na emeryturze" - poświęcone zdrowemu stylowi życia,
- "Głowę ćwicz - popołudnia z grami" - dla sympatyków planszówek,
- "Otwarta przestrzeń" - spotkania z ciekawymi ludźmi, informacyjno-doradcze oraz inspirujące warsztaty,
- "Pasja łączy ludzi" -spotkania pasjonatów podróży, fotografii, miłośników śpiewu, malarstwa i literatury, którzy mają ochotę opowiedzieć o swojej drodze do realizacji pasji i zarażać nią innych.

Więcej szczegółów znajdziemy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
18℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
7.38 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro