Reklama
Reklama

Kolejne uderzenie w laboratoria narkotykowe. Przejęto blisko 5 ton narkotyków wartych prawie 200 mln złotych

fot. CBŚP
fot. CBŚP

To kolejna akcja przeprowadzona przez policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji.

W lutym pisaliśmy o akcji CBŚP w Wielkopolsce. Zlikwidowano wówczas laboratorium narkotyków i zabezpieczono tonę klefehdronu wartego 41 mln złotych. W związku z tą sprawą zatrzymano 3 osoby. Teraz funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili kolejne uderzenie w ten nielegalny biznes. Tym razem działania prowadzone pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej odbyły się w powiecie pińczowskim na terenie województwa świętokrzyskiego. I tam zatrzymano 3 osoby. - Funkcjonariusze zlikwidowali laboratorium narkotyków syntetycznych w postaci 4CMC, zabezpieczając przy tym ponad 2,2 tony finalnego produktu procesu chemicznego. Z opinii sporządzonej przez biegłych wynika, że zabezpieczona substancja to klefedron, którego szacunkowa wartość wynosi około 89 mln zł - wyjaśnia CBŚP.

- Następne uderzenie w przestępczość narkotykową, policjanci z łódzkiego Zarządu CBŚP przeprowadzili w powiecie świeckim w województwie kujawsko-pomorskim. Tam, na jednej z posesji funkcjonariusze zlikwidowali kolejne laboratorium narkotyków syntetycznych. Tym razem zabezpieczyli m.in. blisko 2,6 tony częściowo skrystalizowanej substancji. Wstępne badania ekspertów z Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy wykazały, że zabezpieczona tam substancja to 3CMC tzw. klofedron, którego szacunkowa wartość wynosi około 104 mln zł. Podczas akcji zabezpieczono także prekursory i odczynniki chemiczne niezbędne do wytwarzania narkotyku - dodaje.

W powiecie świeckim zabezpieczono nie tylko klofedron, ale też magazynowane marihuanę, klefedron, mefedron, amfetaminę, kokainę oraz tabletki MDMA. Policjanci ustalili, że narkotyki powstające w laboratoriach były rozprowadzane w kilku województwach.

- Zatrzymanym w sprawie osobom prokurator z Wielkopolskiego Wydziału do Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zarzuty nielegalnego wytwarzania znacznych ilości substancji psychotropowych w ramach zorganizowanej grupy przestępczej. Łącznie w śledztwie występuje 13 podejrzanych, a sprawa nadal ma charakter rozwojowy i funkcjonariusze nie wykluczają kolejnych zatrzymań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW znów ostrzega! W niektórych rejonach sytuacja z wczoraj może się powtórzyć
24℃
17℃
Poziom opadów:
9 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
5.92 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro