Reklama

Gruzin próbował przewieźć 4 Afgańczyków na zachód Europy. Wpadli po pościgu pod Szamotułami

fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej
fot. Nadodrzański Oddział Straży Granicznej

Akcja odbyła się w sobotę.

Czterech obywateli Afganistanu chciało z Polski przedostać się nielegalnie do Niemiec. Pomóc miał im 40-letni Gruzin, który transportował mężczyzn m.in. przez Wielkopolskę. Pod Szamotułami do kontroli zatrzymać samochód chcieli policjanci, ale kierowca zaczął uciekać. Rozpoczął się pościg, który zakończył się na stacji benzynowej na terenie powiatu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Policjanci zatrzymali Afgańczyków ze względu na to, że przebywali w naszym kraju nielegalnie. Przekazano ich funkcjonariuszom Straży Granicznej z poznańskiej Ławicy. - Wobec wszystkich cudzoziemców wszczęto postępowania administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu. Dwóch Afgańczyków legitymujących się dowodami osobistymi zobowiązano, do czasu wydania decyzji o konieczności opuszczenia Polski, do zgłaszania się do siedziby Placówki SG w Poznaniu-Ławicy w ustalonych terminach. Natomiast pozostałych dwóch, nieposiadających żadnych dokumentów, decyzją sądu umieszczono do czasu ustalenia ich tożsamości, w jednym ze strzeżonych ośrodków dla cudzoziemców - informuje Nadodrzański Oddział Straży Granicznej.

Wszystkich ukarano karami grzywny za to, że byli w Polsce nielegalnie. - Z kolei 40-letni Gruzin został zatrzymany za udzielenie pomocy czterem afgańskim migrantom w nielegalnym przedostaniu się do Niemiec. Wobec cudzoziemca także wszczęto postępowanie administracyjne w sprawie zobowiązania do powrotu oraz zastosowano tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy. Za pomocnictwo w przekroczeniu granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
10.51 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro