Reklama

GIOŚ rozesłał do poznaniaków zawiadomienie o możliwym przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pyłu PM10. O co chodzi?

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Anna
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Anna

Przyjrzeliśmy się sprawie.

20 kwietnia do wielu poznaniaków trafiła niepokojąca informacja. Udostępniło ją także Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania. - Departament Monitoringu Środowiska GIOŚ/Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Poznaniu wydał powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 w dniach od 20.04.2023 r. do 31.12.2023 r. - podało CZK.

W tej samej sprawie napisała do nas 20 kwietnia Czytelniczka. - GIOŚ rozsyła zawiadomienie w aplikacji SmartCity o możliwym przekroczeniu dopuszczalnego poziomy pyłu PM10 w powietrzu. Proszę spojrzeć na datę. Zakres od 20.04.2023 do 31.12.2023. Czy GIOŚ zakłada, że w mieście do końca tego roku będzie takie zanieczyszczone powietrze? - dopytywała Emilia.

Już 20 kwietnia zapytaliśmy o to Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. 2 maja otrzymaliśmy odpowiedź. - Odnosząc się do komunikatu z dnia 20.04.2023 roku w sprawie ryzyka przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu (BaP) w pyle zawieszonym PM10 we wszystkich strefach województwa wielkopolskiego należy podkreślić, że informuje on o możliwości wystąpienia przekroczenia ww. zanieczyszczenia w danym roku - tłumaczy Katarzyna Dziurna z GIOŚ. - W praktyce oznacza to, że do końca bieżącego roku powinny być podejmowane działania określone dla tego ryzyka w Planie działań krótkoterminowych uchwalonym przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego, by zapobiec wystąpieniu przekroczenia poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu (BaP) w pyle zawieszonym PM10 w roku 2023 na obszarze województwa, a jeżeli przekroczenie wystąpi ograniczyć jego skutki - dodaje. - Wydanie komunikatu o wystąpieniu ryzyka jest zatem informacją o konieczności realizacji do końca roku 2023 działań określonych w Planie działań krótkoterminowych w sposób przewidziany w tym planie.

Dziurna podkreśla, że GIOŚ jest zobowiązany do określenia ryzyka przekroczenia poziomu: informowania, dopuszczalnego, docelowego oraz alarmowego substancji w powietrzu. - Zgodnie z powyższym GIOŚ opierając się na wstępnie zweryfikowanych wynikach pomiarów ze stacji monitoringu jakości powietrza, funkcjonujących w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska, przygotowuje i przekazuje w określonym czasie komunikaty o wystąpieniu ryzyka, przekroczenia danej normy w roku kalendarzowym. W przypadku stwierdzenia ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego Główny Inspektorat Ochrony Środowiska powiadamia właściwy zarząd województwa oraz wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego o możliwości wystąpienia przekroczenia m.in. poziomu docelowego substancji w powietrzu w danej strefie.

Okazuje się, że przekroczenia poziomu docelowego benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 są corocznie stwierdzane we wszystkich strefach województwa wielkopolskiego. Dlatego Zarząd Województwa Wielkopolskiego uchwalił dla każdej strefy Program Ochrony Powietrza, w którym określił Plan działań krótkoterminowych, mający na celu niedopuszczenie do wystąpienia przekroczenia, a jeżeli przekroczenie wystąpi ograniczenie wielkości przekroczenia, celem tego planu jest również eliminacja możliwych negatywnych skutków przekroczenia dla zdrowia ludzi.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Takiej pogody nie mieliśmy w Wielkanoc od dawna!
16℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.25 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro