Reklama
Reklama

Koniec batalii Bartłomieja Ignaszewskiego. Poznański radny sam właśnie zrzekł się mandatu

fot. Bartłomiej Ignaszewski FB
fot. Bartłomiej Ignaszewski FB

Koniec sprawy ciągnącej się od około 2 lat.

W czerwcu 2021 roku Gazeta Wyborcza ujawniła, że Bartłomiej Ignaszewski, szef poznańskiej Nowoczesnej, podpisał umowę z Poznańskimi Inwestycjami Miejskimi. Chodziło o świadczenie usług informatycznych. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, radny nie może jednak podpisać umowy ze spółką należącą do gminy, w której sprawuje mandat.

Wojewoda przeprowadził postępowanie wyjaśniające w tej sprawie, które wykazało, że doszło do podpisania umowy, a tym samym przepisy ustawy zostały złamane. Wojewoda wezwał więc miejskich radnych do tego, by wygasili mandat Bartłomieja Ignaszewskiego. Radni mieli na to czas do 23 września 2021 roku, ale na sesji radny przekonał pozostałych radnych, że wycofał się z umowy, gdy tylko dowiedział się, że jako radny nie może pracować dla miejskiej spółki. Podkreślił, że nic w ramach tej umowy nie zarobił. Ostatecznie radni zagłosowali, by nie wygaszać Ignaszewskiemu mandatu.

To nie zakończyło sprawy. 4 października wojewoda wielkopolski wydał zarządzanie zastępcze wygaszające mandat radnemu. Ignaszewski odwołał się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, gdzie... przegrał wiosną ubiegłego roku. Ale nie złożył broni i odwołał się od wyroku sądu do Naczelnego Sądu Administracyjnego wciąż pełniąc funkcję miejskiego radnego (wyrok nie był bowiem prawomocny).

Teraz nastąpił zwrot w tej sprawie. Ignaszewski w poniedziałek poinformował, że sam rezygnuje ze stanowiska. - Coś się kończy, a coś się zaczyna. Chciałem Was poinformować, że złożyłem na ręce Komisarza Wyborczego pisemne zrzeczenie się mandatu radnego Miasta Poznania - podał w mediach społecznościowych. - Po długim namyśle, postanowiłem wykorzystać zdobyte doświadczenie i podjąć się nowego zadania zawodowego już poza Radą Miasta. Nie znikam jednak z miejskiej przestrzeni, ale skupię się jeszcze mocniej na kwestiach sportowych - dodał. Nie wiadomo obecnie, czym będzie się zajmował.

- Dodam, że wypełniając zaszczytną funkcję radnego naszego Miasta, kierowałem się w swoim działaniu treścią roty ślubowania, które złożyłem obejmując mandat. Wiele udało mi się z Wami osiągnąć. To był niezapomniany czas. Dlatego chciałem bardzo serdecznie podziękować władzom Miasta, wszystkim radnym, pracownikom magistratu i jednostek miejskich oraz mieszkańcom Poznania za dotychczasową współpracę! Dbajmy o nasz Poznań. Najlepiej jak potrafimy. Do zobaczenia! - zakończył.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
37.01 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro