Reklama
Reklama

Wciąż wysoki rating Poznania. "Fitch zwraca uwagę na dobre zarządzanie finansami miasta"

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Łukasz Kędziora

28 kwietnia 2023 r. międzynarodowa agencja ratingowa Fitch Ratings potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie A- z prognozą stabilną.

Jak podkreślają przedstawiciele poznańskiego magistratu, potwierdzenie ratingow odzwierciedla oczekiwania agencji, że wyniki finansowe Poznania pozostaną stabilne, pomimo osłabienia otoczenia makroekonomicznego i presji na wydatki Miasta wynikającej z wysokiej inflacji, skutków wojny na Ukrainie i wprowadzenia reformy podatkowej "Polski Ład".

"Fitch zwraca uwagę na dobre zarządzanie finansami Poznania ukierunkowane na skuteczne ograniczanie wzrostu wydatków operacyjnych. Podkreśla, że Miasto zapewnia mieszkańcom wysokiej jakości usługi obligatoryjne oraz liczne usługi dodatkowe" - informują miejscy urzędnicy.

"Agencja zakłada, że Poznań pozostanie miastem atrakcyjnym zarówno dla inwestorów, jak i dla mieszkańców. Fitch Ratings przypomina również, że Poznań jest drugim najzamożniejszym miastem w Polsce z lokalną gospodarką zdominowaną przez usługi. Na koniec 2022 r. stopa bezrobocia w stolicy Wielkopolski była ponad 5-krotnie niższa niż w kraju" - dodają.

"Ratingi to opinie niezależnych, wyspecjalizowanych instytucji, określające wiarygodność kredytową ocenianego podmiotu. Wyrażają jego ogólną zdolność do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów o jego wiarygodności i wypłacalności. Posiadanie oceny wiarygodności kredytowej umożliwia łatwiejszy i szerszy dostęp do rynków finansowych oraz pozwala na pozyskanie kapitału zewnętrznego na korzystniejszych warunkach" - podkreślają przedstawiciele magistratu.

Fitch to jedna z najbardziej znanych i znaczących agencji ratingowych na świecie. Agencja ocenia wiarygodność ponad 100 krajów. Wiarygodność kredytową Poznania ocenia od 2013 r. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych, ale też przyszłych inwestorów, o wypłacalności tego miasta i o jego wiarygodności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

17℃
6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
4.07 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro