Reklama
Reklama

Kolejny biurowiec w ramach Nowego Rynku ukończony. 10 lat temu stał tu dworzec autobusowy

Budynek E kompleksu Nowy Rynek | fot. materiały prasowe
Budynek E kompleksu Nowy Rynek | fot. materiały prasowe

Dziś po dworcowych zabudowaniach nie ma śladu, ale za to jest kompleks biurowców.

Skanska poinformowała w środę o ukończeniu biurowca E na terenie poznańskiego Nowego Rynku przy skrzyżowaniu ulic Matyi i Wierzbięcice. To jeden z pięciu biurowców, które razem dadzą ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Budowa budynku E rozpoczęła się dwa lata temu. Tak jak pozostałe biurowce w tym kompleksie, powstał zgodnie z zasadami ESG, a to oznacza, że zastosowano w nim rozwiązania, które pozwalają oszczędzać energię elektryczną i wodę. - Co więcej, budynek będzie zasilać energia wyprodukowana w 100% ze źródeł odnawialnych. Najemcy będą mogli korzystać m.in. z systemu wentylacji z wysokiej klasy filtrami, który dostarczy aż o 30% więcej świeżego powietrza. Dzięki odpowiedniej elewacji, pomieszczenia zyskają maksymalną ilość światła naturalnego, a cały budynek będzie mniej narażony na działanie czynników zewnętrznych, umożliwiając w ten sposób bardziej racjonalne zarządzanie gospodarką energetyczną. To wszystko oznacza, że ślad węglowy Nowego Rynku E będzie mniejszy - podaje inwestor.

Budynek E ma 28 500 metrów kwadratowych GLA, 234 miejsca parkingowe dla aut, 160 miejsc na rowery oraz ładowarki do aut elektrycznych. Obiekt ma 15 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Został zaprojektowany przez JEMS Architekci, a za zagospodarowanie przestrzeni w ramach kompleksu odpowiada pracownia Ultra Architects.

Wiadomo, że pierwsi najemcy wprowadzą się do nowego biurowca w lipcu. Także latem do dyspozycji pracowników kompleksu oraz mieszkańców Poznania zostaną oddane miejsca do relaksu, w tym tężnie solankowe oraz fontanna. Będą zlokalizowane na wewnętrznym patio pomiędzy biurowcami.

Poznaniacy z pewnością pamiętają, że jeszcze 10 lat temu w miejscu dzisiejszego Nowego Rynku znajdował się dworzec autobusowy. Jego historia zakończyła się symbolicznym demontażem napisu z budynku w listopadzie 2013 roku. W tym miejscu dworzec funkcjonował przez około 50 lat. W listopadzie 2013 roku przeniósł się w nową lokalizację - do Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, gdzie funkcjonuje do dziś.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
14℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
11.58 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro